Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската шевица - ярко виненочервен цвят и "плосък бод"

Снимка: http://www.sofiahistorymuseum.bg

Шевиците са част от културно-историческото наследство на България и софийския регион. Софийската шевица помни цветове и мотиви, помни авторска позиция и регионална специфика. Тя е изключително обособена в обхвата на българската шевица. Не се свързва нито с Врачанската, нито с Видинската, нито с Кюстендилската, които са в западния регион. Тя е много различна и обособена и от Самоковската и Ихтиманската, които са в административна и географска близост. Думите са на Кателина Павлова,  куратор на експозицията "Паметта на софийската шевица", която се открива тази вечер в Регионалния исторически музей - София.  

Какво представляват софийските свиленици? Всъщност така са наричани софийските везани ръкави, казва Кателина Павлова и допълва, че везбарките Божана Далукова и Антоанета Тултукова са направили реплики, представяйки везани ризи. В изложбата има и реплики на софийските ръкави върху чанти и други аксесоари, изработени от везбарката Гергана Стоянова.

За Софийската шевица е характерен т. нар. "плосък бод", характерен е ярко виненочервения цвят, характерни мотиви са пауновото перо, рогатите глави, а също така т. нар. от софийските везбарки "грош", който представлява осемлъчна розета и съответно е изпълнявана в редове - хоризонтални или вертикални, по дължината и ширината на ръкава от китката до рамото. Разположението на софийската везба основно върху ръкавите на женската риза е също характерна особеност на Софийската шевица, обясни Павлова.

Специално място е отделено и на т.нар. "национален стил", зародил се по инициатива на столичната и изобщо на българската интелигенция в първите десетилетия на миналия век.

Изложбата очаква своите посетители до 30 юни, като организаторите са подготвили богата съпътстваща програма от лекции, беседи, предентации, творчески ателиета и ревю.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Куцев, Елена Рангелова и Николай Чавдаров

След премиерата на първата си песен група "Нимарт" ще снима и клип

"Събрахме се през 2021 година, но доста дълго време нещата не бяха сериозни", казва Елена Рангелова - вокалистка на "Нимарт" и допълва, че в едни момент са усетили, че нещата вече звучат хубаво и е време да излязат на сцена и да записват. От самото начало бандата се занимава само с авторска музика. "Ним" - на латински означава неизказано,..

публикувано на 17.10.25 в 12:11

Илияна Илиева: Ще видим разликата в софийските паркове още напролет

Парковете и градините в София да станат много по-зелени, по-чисти и на хората да им е приятно там да прекарват повече свободното си време. Това си е поставила като цел да направи с екипа си новият директор на столичното общинско предприятие "Паркове и градски градини" Илияна Илиева . Тя бе назначена преди около 20 дни и участва в сутрешния..

публикувано на 17.10.25 в 09:34

Облачно, температурите в София няма да надвишат 13 градуса

Днес над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време с по-съществени разкъсвания на облачността преди обяд над Североизточна България. В следобедните часове в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 2000 метра - от сняг, а през нощта срещу събота валежите ще обхванат и централните райони от страната. Ще духа слаб, в..

публикувано на 17.10.25 в 07:15
Андрей Зографски

"Форум", 16.10.25: Време е за решения да отскубнем София от ръцете на мафията

В това издание на "Форум" столичните събития коментира  Андрей Зографски - общински съветник от "Спаси София" .  Подстрекаван от водещия, той сподели позицията си по следните теми: Боклукът на София "Обществените поръчки да се пускат бързо и достатъчно рано. Срокът за обжалване е 3 до 6 месеца. КЗК дори поощрява търговете/конкурсите..

публикувано на 16.10.25 в 18:35

Шампиони по бойни спортове четат любовни стихове на Пейо Мариновски

С театрално-поетичен музикален спектакъл Пейо Мариновски ще представи новата си четвърта книга с поезия, наречена “Възкресение“ .  Той е писател, поет, драматург, има опит в бойните изкуства. Основният спорт който тренира вече над 25 години е джудото. Споделя, че чрез него е възприел някои от ценностите в бойните изкуства. "Наистина предстои..

публикувано на 16.10.25 в 17:35
Ген. директор на БНР Милен Митев и ректорът на УАСГ доц. арх. Гичка Кутова-Каменова

Гласът на учени и млади таланти от УАСГ ще се чува от БНР

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев и ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова подписаха меморандум за сътрудничество. Целта му е подкрепа и популяризиране на българското  образование, науката и постиженията. Милен Митев подчерта, че в последните години..

публикувано на 16.10.25 в 16:40