Човек, който иска да работи, може да работи. Този, който милее за селото, може да даде всичко от себе си, каза кметът.
Село Мламолово съществува много отдавна, но няма точни сведения за първите заселници.В далечно минало, главно по време на древните траки и римско владичество, в старинното селище Мламолово са се намирали рудни находища от злато, което се е добивало с копаене или промиване.
Селото е активно, тук основният поминък на хората са мините в Бобовдол, но за съжаление в последните години мините се закриват поетапно. Ако наистина това, което се говори, че и ТЕЦ „Бобов дол“ и откритият рудник „Христо Ботев“ ще бъдат закрити, ние ставаме една пенсионерска община, изрази своето безпокойство дългогодишният местен управник.
Има млади хора в селото, над 86 души, голяма част от тях започнаха да пътуват към София, Кюстендил и Дупница, за да търсят работа, обясни Георги Александров.
Статистиката също не е обнадеждаваща в демографско отношение, за последните 5 години в с. Мламолово са родени 10 деца, а същевременно за последните 10 години са починали 207 души.
През 1971 г. постъпих като кмет, току що излязъл от казармата , бях най-младият кмет в страната, спомня си Георги Александров.
Приех тази работа с много голямо задоволство. Хората бяха по-други, много се работеше. Беше приета една програма, село Мламолово да стане образцово работещо селище и благодарение на активната намеса на населението беше изградено Читалище „Зора“, имахме училище, което за съжаление беше закрито, имахме детска градина“, каза Александров.
С намаляването на раждаемостта общината беше принудена да закрие училището и сега децата от село Мламолово посещават детските градини и училищата в Бобов дол, обясни кметът.
Все още има патриоти, които завършиха висше образование в София и в момента работят в Мина „Бобов дол“, в община Бобов дол, добави управникът.
Преди три години е сменен водопроводът на селото по европейски проект. В селото има двама арендатори, които обработват над 12 хил. дка площ със съвременна техника, също закупена по европейски проекти, разказа Георги Александров.
В едно село, в което има вода, има ток, има хляб, това означава, че проблемите са малки, обобщи кметът.
Както тук, в нашето село, така и в община Бобовдол трябват инвестиции. Държавата трябва много активно да се намеси в този край, защото със закриването на мини „Бобов дол“ този край опустява, няма икономика и младите хора няма къде да работят. Иска ми се от сърце държавата да се намеси, да дойдат инвеститори, да се разкрие някакво предприятие, за да може да има къде да работят хората, категоричен е кметът .
В село Мламолово всеки един празник се чества по един особен начин и тук се съхраняват българските традиции и обичаи.
Аз много държа на това като кмет и всеки един празник става празник на цялото село и всички участват в курбаните и в събора, каза с усмивка Георги Александров.
Празникът на селото се чества на 15 август - Свето Успение Богородично. Така се казва и храмът на селото - "Успение на Св. Богородица", който е построен през 1922 година.
Когато постъпих като кмет, църквата беше доста занемарена, но събрахме пари и чрез подписка, чрез свещите, които се продават, в момента черквата се намира в много добро състояние, каза кметът.
Освен че е кмет от 25 години, Георги Александров е и дядо на малката Ивони Асенова, която е на 6 години и половина и която наричат „малката кметица“.
Тя идва в канцеларията, посреща гостите, пита ги какви са им проблемите, обясни гордият дядо.
Специално за „Радиокафе“ Ивони изпълни народната песен „Дъжд ми вали, сняг ми трупа“. Изпълнението можете да видите във видеото.
Целия разговор на водещата Анелия Торошанова с кмета на село Мламолово Георги Александров - чуйте в звуковия файл.
Соларните панели са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване..
Нощният транспорт в София остава. Предложението за спиране на част от линиите не събра необходимото мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет (СОС). Общинските съветници в София прегласуваха днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските..
На 14 февруари се открива 18-тата Национална изложба "Българска археология 2024", която представя най-добрите постижения на българските археолози през изтеклата година. Изложбата и каталогът към нея проследява най-интересните събития през изминалия археологически сезон. “Това, което може да се види са многобройни находки от най-различни..
Тази вечер в галерията на Съюза на българските художници се открива изложба, в памет на художничката Татяна Антонова, с графики, принтове, инсталации и други творби, част от които не са излагани пред публика досега. “Моето семейство реши, че е време да се покажат творбите на майка ми, защото тя беше любопитен творец, с доста синкретични творби - в..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали на София по-малко хора са в търговските вериги, малко по-малко автомобили на паркингите виждаме днес, но в никакъв случай магазините не са празни. Една от големите търговски вериги обяви големи..
Чуйте повече в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл .
Мари Врина-Николов и Къща за литература и превод – София, в партньорство с Магистърскапрограма "Преводач-редактор“ на Софийския университет, създават наградата за литературен превод "Виктор Пасков“. Целта е да бъдат отличени текстовете, които показват отлично владеене на българския език във всичките му изразни способности. В конкурса могат да..