Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Вместо да сложат спирачки на безразборното строителство в София, новите промени в закона за устройството на Столичната община ще постигнат точно обратното, защото с тях отпадат ред ограничения пред застрояването на зелени площи, предупредиха общинският съветник от коалиция "Сердика" Войслав Тодоров и лидерът на "Нормална държава" Георги Кадиев, разказва СЕГА. С приетите преди ден текстове се дава възможност общинският съвет да преотрежда терени за озеленяване в терени за застрояване, ако не са заложени като зелени площи в общия устройствен план. Според Тодоров и Кадиев това ще отвори за застрояване 90% от междублоковите пространства в София, а досега законът е забранявал подобно преотреждане.

Всеки четвърти софиянец е пешеходец. Броят на избралите този вид придвижване в столицата се увеличава, пише ТРУД. През 2017 г. пешеходците в града са 30%, което е с 8% повече в сравнение с 2011 г. Това посочват експертите, работещи по визията на София за 50 г. напред. Според тях най-много от хората, придвижващи се по този начин, са пенсионерите – 30%. Следват ги учениците (25%), домакините и неработещите (19%), и студентите – (10%). Последни са работещите с 4 на сто. Причините, спиращи хората да ходят пеша, са дългите разстояния, липсата на време и паркираните по тротоарите коли. За улеснение на желаещите да вървят повече зоните без автомобили в центъра се увеличават и свързват една с друга – последно зона бе обособена по бул. “Витоша” от ул. “Алабин” до бул. “Ал. Стамболийски”. Според проучване на Евробарометър, българите и испанците ходят най-много пеша от всички граждани в ЕС. Колкото са пешеходците (около 30%), толкова са и столичаните, придвижващи се с коли, като от 2011 г. те са с 1% повече.

Малки компании за подбор на персонал стават дилъри на работници в чужбина, като за целта отварят кухи фирми, съобщават адвокати по трудово право, цитирани от МОНИТОР. „Създават лесно фирми, защото според българското законодателство компания може да стартира с капитал от 2 лв. След това наемат нискоквалифицирани работници, които да командироват зад граница“, обясни пред „Монитор“ адвокат Ива Тодорова. Създаването на куха фирма с цел командироване на работници зад граница е практика от няколко години, но отскоро в схемата участват и експерти по подбор на персонал. Чрез възможността за командировки търсещите и предлагащите заетост в чужбина заобикалят изискването служителите да се изпращат само от лицензирани посреднически фирми.

Производителите на всички леки и лекотоварни автомобили, които се продават в Европейския съюз, от събота – 31 март, са задължени да вграждат фабрично SOS бутон за електронната система еCall, разказва ТРУД. При катастрофа тя се свързва директно с телефон 112 и подава точни координати до спасителните екипи. Системата е безплатна и се въвежда с решение на Европейската комисия и според прогнозите на експерти ще спаси около 2500 живота годишно в държавите от ЕС. Много от новите модели автомобили разполагат с eCall и от по-задна дата. Тя работи на базата на мобилна връзка и GPS. Подаването на сигнал до тел. 112 се активира при задействане на някои от т.нар. краш сензори в колата и при отваряне на въздушните възглавници.

КЕВР да може да спира сделки с активи на монополните енергийни дружества. Това реши днес на първо четене енергийната комисия в парламента, съобщава МОНИТОР. Законопроектът е внесен от депутата Искрен Веселинов (Обединени патриоти), като с него се предлагат по-големи правомощия на енергийния регулатор при одобряване на сделки с повече от 20% от капитала на енергийни дружества. Според депутата целта е да се запълни съществуващият правен вакуум, изваден наяве след сделката с „ЧЕЗ България“. „Оказва се, че българският закон не дава възможност за регулация на сделки, които са от изключително значение, както за защита правата потребителите, така и с оглед гарантиране не само на доставките, но и на националната сигурност като цяло“, обясни мотивите си той.

Над 50% от присъдите на спецсъда са постигнати след споразумения между обвинението и подсъдимите, съобщи шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев при годишния си отчет, информира СЕГА. През миналата година са осъдени 270 души. "Споразумение за мен е синоним на присъда, която не подлежи на обжалване. На който не му е ясно, трябва да чете повече, а ако е магистрат, е обидно", заяви Гешев.  Проблемът със споразуменията е, че присъдите винаги се дават под законовия минимум за наказание. Така за ръководство на организирана престъпна група може да се постанови например тригодишна присъда вместо до 10 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

АПИ: Движението на детелината на бул. "България" не може да бъде пуснато

Движението на детелината на бул. "България" в столицата не може да бъде пуснато, докато не се осигури безопасното преминаване, съобщиха от Агенция Пътна Инфраструктура. Причината е, че АПИ не може да съгласува предложената от Столичната община временна организация на движението. От агенцията уточняват, че Столичната община няма право да..

публикувано на 18.10.24 в 19:33

СДВР е готова за столичното футболно дерби в събота

СДВР предприема мерки за охрана на обществения ред и безопасност на движението в столицата преди, по време и след провеждането на футболната среща от между отборите на ПФК "Левски" и ПФК "ЦСКА-София" , която ще се проведе на 19 октомври от 15:45 часа на Националния стадион "Васил Левски" . Феновете на символичния домакин „Левски“ ще бъдат..

публикувано на 18.10.24 в 16:36

Обвиниха в умишлено причиняване на смърт непълнолетния младеж, пребил до смърт жена в Перник

В умишлено причиняване на смърт е обвинен 17-годишният младеж, който преби жена пред денонощен магазин в Перник, съобщиха от прокуратурата. Тежкото престъпление беше извършено на 29 юли т.г., когато 56-годишната жена бе нападната и жестоко пребита докато пие кафето си. Тя е удряна многократно с юмруци и ритници по тялото и главата...

публикувано на 18.10.24 в 12:47

Изтича крайният срок за регистрация на социологическите агенции в ЦИК

В 17.00 часа днес изтича крайният срок за регистрация на социологическите агенции, които ще извършват exit-poll проучвания в изборния ден, съобщават от Централната избирателна комисия (ЦИК). Резултатите от проучванията, извършвани в изборния ден (exit-poll), се оповестяват не по-рано от 20.00 ч. Резултатите от допитвания до общественото мнение за..

публикувано на 18.10.24 в 12:17

"Градината на донорите" зад НДК се обогати с 16 рози

Цветя в памет на донорите на органи бяха засадени в "Градината на донорите" зад НДК. "Розите са шестнайсет в памет на шестнайсетимата донори на органи в периода октомври 2023-2024 г.", каза д-р Евелина Цветкова, директор на дирекцията „Управление и контрол на трансплантациите“ в „Медицински надзор“. - Отдаваме почит към хората, дарили органи след..

публикувано на 18.10.24 в 09:50

Отвориха за движение кръстовището на бул. “Черни връх“ и бул. “Тодор Каблешков"

Отвориха за движение кръстовището на бул. “Черни връх“ и “Тодор Каблешков". Ремонтите в района предизвикаха засилен трафик, задръствания и недоволството на шофьорите в София. Работата по изграждането на бул. “Тодор Каблешков“ продължава в участъка от ул. “Емилиян Станев“ до ул. “Луи Айер“ с временна организация на движението.

публикувано на 18.10.24 в 08:48
Снимки: Делян Георгиев

Цитати и графити приятно изненадват пешеходци в подлез на ж.к. "Изток"

Подлезът на спирка ж.к. "Изток" е напълно преобразен - пребоядисан и изрисуван, установиха жители и пешеходци в столицата. Стенописите са под надслов “Change over Challenge”. След предварително обсъждане с три отделни фокус групи – студенти, доброволци от квартала и артисти, са избрани цитати, сред които на българския филантроп Евлоги Георгиев,..

публикувано на 17.10.24 в 13:10