Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

В болниците изписват на пациентите антибиотици без нужда, за да не прихванат някоя вътрешноболнична инфекция, обяснява МОНИТОР. Така се процедира с не по-малко от 60% от хоспитализираните от първия до последния ден на клиничната пътека. Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев – директор на Националния център за заразни и паразитни болести и национален консултант по микробиология. Думите му реално означават признание за неправилна свръхупотреба. От изявлението му стана ясно, че в последните три-четири години цефалоспорините – антибиотици от трета генерация, са поевтинели много и затова те се употребяват дори в случаите, когато трябва да се ползват такива от първа генерация. Пак в последните години в болниците са се появили много щамове, които не са чувствителни, тъй като в хирургиите започна да се прави профилактика точно с цефалоспорините, които са от трета генерация.

Читалищата в София ще бъдат проверявани за дългове към общината, пише МОНИТОР. Това стана ясно на заседанието на образователната комисия към Столичния общински съвет. Причината за проверката са читалищата "Цанко Церковски" и "Петър Берон“ в центъра на столицата, които ползват помещения частна общинска собственост, но са заплашени от закриване заради неплатена еднократна такса на общината. Кметът на район „Оборище“ Васил Цолов поиска отмяна на решение от 2012 г., с което СОС е дал безвъзмездно право на ползване от двете читалища на помещения, които са частна общинска собственост. За да ги ползват, ръководствата им е трябвало да платят еднократно по около 4000 лева на общината.

За близо десет години приходите от хазартни игри в България са се удвоили и само за 2017 г. са стигнали над 3 млрд. лв., информира СЕГА. Тъй като данъчните облекчения са огромни, платените данъци за 2016 г. са само 177 млн. лв. Най-голяма печалба се регистрира от игрите с търкане на билетчета. "Ако през 2017 г. пазарът на тютюневи изделия е оценен на 3.5 млрд. лв., то платените акцизи и ДДС са за близо 3 млрд. лв. При огромните печалби в хазарта платените данъци за 2016 г. са 177 млн. лв.", показва анализ на Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията, който цитира данни от системата Amadeus на Moody's. Пред в. "Сега" Безлов обясни, че анализът на данните показва агресивно и бързо разрастване на пазара на хазартни игри в България. Според справката в Amadeus в България са регистрирани 1327 компании, които се занимават със залагания и хазарт. 

Българският бизнес в странство развива от проекти за информационните и комуникационните технологии (ИКТ) през техническо оборудване до храни, водоснабдяване и пътно строителство, съобщава МОНИТОР. Наши компании доставят телевизия и интернет по света, други изхранват американци, а трети помагат на полицаите в Индия да хващат престъпници с мобилни приложения. Трудно е да се каже колко са инвестициите на българския бизнес в чужбина. Често предприемачите контактуват с търговските ни аташета при първоначалните си контакти в чуждите държави. След това вече, стъпили уверено на пазара, „забравят“ за нашите представители.

За първи път гръцки агнета ще ядем в България, вместо родните фермери да продават продукцията си в южната ни съседка, разказва ТРУД. Причината за това е, че цените на агнешкото у нас са по-високи, отколкото в Гърция. Тази пролет агнетата се изкупуват от родните ферми на цена между 5.50 и 6 лв. за килограм живо тегло. А в Гърция цените на живо тегло са паднали до 2,20 евро на килограм. Затова конкуренцията между родни и гръцки агнета на нашия пазар е огромна. Дни преди Великден в българските ферми има достатъчно агнета, за да се задоволи потреблението за празниците. Стопаните са в готовност и за износ на животни, твърди Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите. В момента се забелязва увеличено търсене на българска стока. „Вкусовите качества на нашето месо са много по-добри от вносното. Купувачите у нас знаят това и предпочитат родното производство. Не сме против вноса, но настояваме на етикетите в магазините да е отбелязано откъде е месото – дали е от България, от Румъния или от Нова Зеландия“, обясни Бойко Синапов.

Предвижданите по-високи изисквания за така наречените ведомствени бензиностанции, които зърнопроизводителите ползват, ще бъдат оттеглени от предлаганите промени в Закона за горивата, пише СЕГА. Това стана ясно вчера след среща на премиера Бойко Борисов и министъра на земеделието Румен Порожанов с представители на бранша. След срещата фермерите обявиха, че отменят насрочените за днес протести. Те предвиждаха да изпратят трактори и комбайни да зареждат на обикновените бензиностанции, за да демонстрират безсмислието на нормативните промени.

Полските яйца са по-търсени от българските за Великден, заради белия им цвят. Това заяви Димитър Белоречки, председател на съюза на птицевъдите в България, цитиран от ТРУД. „Яйцата внос от Полша са с бели черупки – по това може да ги различите от българските. На опаковката също трябва да има надпис PL”, коментира той на въпрос как да познаем вносните яйца на външен вид. На пазара може да срещнем и румънски яйца, но в по-малки количества. По думите на Белоречки българският потребител не избира яйцата по произход, а гледа основно цената. „Стойностите на яйцата преди празника са балансирани, няма осезаемо поскъпване“, уточни той и допълни, че преди седмици полските яйца са били по-скъпи от българските, но в момента цените са еднакви. „За празника в България се купуват 30 милиона яйца, а според статистика през 2017 г. сме произвели 1,2 милиарда за консумация, от тях 162 милиона са изнесени за чужбина“, коментира председателят на съюза на птицевъдите в България. Според Белоречки българските яйца са по-добрият избор, защото кокошките ни са задължително ваксинирани против салмонела.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони

На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..

публикувано на 11.02.25 в 15:59
Тунел

Спират движението през тунела "Топли дол"

Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..

публикувано на 11.02.25 в 13:03

Безплатни изследвания за ХИВ, хепатит С и сифилис в Перник

От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...

публикувано на 11.02.25 в 11:13

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:59

Сградата на "Балкантон" остава, Терзиев ще промени заповедта за ПУП

В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...

публикувано на 10.02.25 в 16:51

ДНСК спира ремонта на ул. "Опълченска"

Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..

публикувано на 10.02.25 в 15:19