Точно на 5 април 2017 г. група доброволци разполагат 15 станции за измерване на фините прахови частици (ФПЧ) в София. Така се поставя началото на AirBG.Info - проект, част от мрежата "Luftdateninfo", която стартира в Щутгарт, а в нея се включват над 11 хиляди станции по целия свят. Целта е да се отчитат в реално време стойностите на ФПЧ, а данните да събудят общински и държавни институции да направят нещо по въпроса със замърсяването на въздуха. За тази една година, откакто функционира, гражданската мрежа в България е записала 42 млн. измервания, като през активния отоплителен сезон - октомври - март, данните са фрапиращи за някои градове, посочи Светослав Иванов, част от екипа на AirBG.Info.
Нормата на ЕК, която е приета и от българската държава и от Изпълнителната агенция по околна среда, е 35 денонощия със стойности на фините прахови частици над допустимите. За София тези дни са 70, за Пловдив са 86, за Варна, който е най-чист от всички големи градове, са повече от 40 дни. Това означава, че няма град в България, който да не е замърсен, каза Светослав Иванов.
Ето защо от гражданската мрежа настояват обявените мерки - както от Министерството на околната среда и водите, така и от Столичната община, да бъдат активно прилагани преди началото на следващия отоплителен сезон. Стефан Димитров, ръководител на проекта, отбеляза, че все пак успех е поставянето на частни станции до тези на Изпълнителната агенция по околна среда в София, като данните са репрезентативни, което отхвърля съмненията за точността на измервателните уреди.
На AirBG.Info може да разберете как да се сдобиете със собствена измервателна станция, а самата тя струва под 80 лв. Над 630 са станциите в цялата страна, а за столицата те са над 300.
Още по темата – чуйте в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..