Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличението на случаите на варицела и скарлатина е обичайно за зимните месеци

Ангел Кунчев
Снимка: БГНЕС
Завишаването на броя заболели от варицела и скарлатина е характерно за късните зимни месеци, заяви пред Радио София главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. От началото на годината са регистрирани 1369 случая на скарлатина, с 290 повече в сравнение със същия период на миналата година. По думите му, стойностите в никакъв случай не са епидемични, вече дори има спад в заболеваемостта. Броят на случаите рязко ще намалее в следващите месеци, каза специалистът. В детските градини и ясли е разпореден строг филтър за болни деца.

Въвеждането на ваксина срещу варицела в имунизационния календар може да стане най-рано през 2020 година, коментира още главният държавен здравен инспектор. Още от следващата година може да отпадне една от реимунизациите срещу туберкулоза и пневмококови инфекции.

Подготвя се и национална програма за профилактика на сезонен грип, която предвижда държавата да заплаща на антигрипните ваксини за хората над 60-годишна възраст.

Промените в Националния имунизационен календар ще бъдат подложени на широко обществено обсъждане, посочи д-р Ангел Кунчев.

Подробности за тях ще чуете в предаването "Часът на здравето" утре, 07 април, след 11:00 ч.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Спомен за ул. "Търговска"

Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..

публикувано на 22.11.25 в 16:00
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Историята започва от белия (хубавия) Стойне, шивач. Бяга от Самоков в Панагюрище, може би е изработвал дрехите на Бенковски. Синът му..

публикувано на 22.11.25 в 15:00
чл.-кор. проф. Владко Панайотов и проф. Маринела Панайотова на 75-ия му рожден ден

Адресите на любовта – чл.-кор. проф. Владко Панайотов и проф. Маринела Панайотова

Чл.-кор. проф. Владко Панайотов и житейската му и научна половинка проф. Маринела Панайотова са женени от 40 години и когато човек ги наблюдава изглеждат като скачени съдове. В студиото на Адресите на любовта присъства само по-силната половинка от семейството, но това пък му даде възможност безконтролно да хвали съпругата си. Специалистът по..

публикувано на 22.11.25 в 14:00

Сценарият не е единственото, което движи игрите

Димитър Ганев представя  Game awards - еквивалентът на Оскарите в индустрията на видеоигрите: "Най-хубавото на нас, възрастните геймъри е, че навремето всичко бе на кабел и не можеше да го хвърлиш надалеч. Сега най-номинираната игра не може да се играе с клавиатура. Има връщане и към игрите с история, но и към уменията на геймъра. Модулите..

публикувано на 22.11.25 в 12:14
Иляна Мирчева

Децата се радват и на материалните неща, но най-вече на общуването

Иляна Мирчева  от Фондация „Запази Доброто“ представя Коледните им кампании : „Стани таен Дядо Коледа“ е паралелна с „Подари коледна вечеря“, и двете са за Северозападна България. Добри хора влизат в ролята на Дядо Коледа и купуват подарък на дете, което ни е написало от какво има нужда и какво ще го зарадва. Имаме в нашата платформа..

публикувано на 22.11.25 в 10:56
Весела Данчева

Трамплин за идеите на младите автори

След първото издание в Тбилиси през есента на 2024 г., България е домакин на второто издание на Френския филмов фестивал, с фокус върху анимационното кино. Весела Данчева (Компот колектив) ни го представя, заедно с включената в него международна обучителна програма за развитие на късометражни анимационни филми. В Black Sea Animation Workshop участват..

публикувано на 22.11.25 в 10:09

По Коледа чудесата в Община Елин Пелин са свързани и с бебета

16-метрова коледна елха ще грейни със стотици празнични  лампички на централния площад в гр. Елин Пелин на 29 ноември от 18:00 ч. Заедно с празничното настроение местната администрация се е погрижила и тази година за каузата под мотото „По Коледа се случват чудеса: Пожелаваме си бебе!“. Подкрепени от Община Елин Пелин двойки с..

публикувано на 21.11.25 в 19:12