Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата с кърлежите е ангажимент на Столичната община, но и на софиянци

Снимка: Златина Йовкова
Гражданите също трябва да поддържат тревните площи около домовете си, за да ограничат числеността на кърлежите. Редовната коситба и пръскане с инсектицидни средства, които са разрешени от Министерството на здравеопазването, са част от комплексните мерки, които се предприемат в борбата с паразитите. Както знаете, в момента се извършват обработки на публичните пространства на територията на Столичната община (СО), а паралелното третиране и от страна на хората, биха довели до ефективни резултати.

През последните години се запазва тенденцията на все по-ранна поява на кърлежите. Настоящата година е изключително благодатна за развитието им. Първите паразити са регистрирани още през февруари, след като граждани са подали сигнали за кърлежи по домашните им кучета. Въпреки редовното третиране с препарати срещу екзопаразитите, стопаните е нужно да проверяват периодично тялото на животните, съветва началникът на отдел „Паразитология“ в Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) Цезаринка Илиева.

Важно е кучетата да се разхождат на повод и в определените за това места в парковете и градините, тъй като безконтролното им преминаване по зелените части, увеличава риска от полазване на кърлеж.

Територията на Столичната община е разделена на шест района, като три фирми извършват обработките на тревните площи. Третират се всички обществени пространства, каза още Илиева. Най-притеснени от кърлежите, разбира се, са родителите на малките деца.

Кърлежите търсят най-уязвимите места по човешкото тяло, за да се забият, като това са сгъвките - колянната, лакетната, ингвиналната, подмишниците и врата. В първите 8 до 12 часа, паразитът не пие ефективно кръв  от приемника, а между 24 и 48 ч, вероятността човек да се зарази с някакво заболяване е най-голяма.
Графикът за обработките срещу вредители е качен на сайта на Столичната община, като те се правят в ранните часове на деня - до 10.00 ч, когато парковете и градините все още не са населени. Хората могат да се разхождат по алеите след 2 до 4 часа след третиране, а преминаването през тревните площи е разрешено след 24 ч. Утре екипи ще пръскат в Северния парк.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно - Джил Байдън, Джо Байдън, Доналд Тръмп и Мелания Тръмп

"Форум", 20.01.25: Доналд Тръмп встъпва в длъжност като президент на САЩ

Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..

публикувано на 20.01.25 в 19:02

Най-големият конкурс с обучение по комуникация на науката за първи път стъпва в Антарктика

За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..

публикувано на 20.01.25 в 17:25

Да бъдат увеличени средствата за онкоболните, настояват лекари и пациентски организации

15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Хирурзи от ВМА ще оперират с нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi

С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..

публикувано на 20.01.25 в 16:29
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев обяви за приоритет промяната на учебните програми

Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..

публикувано на 20.01.25 в 15:13

Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?

20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..

публикувано на 20.01.25 в 15:13

България включена в световна класация сред 52 дестинации които да се посетят през 2025 година

За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ .  Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..

публикувано на 20.01.25 в 15:00