Ремонтът на "Графа" започва на 8 май, информира СЕГА. На 8 май Столичната община подхваща дългоочакваната реконструкция на ул. "Граф Игнатиев", съобщи кметът Йорданка Фандъкова. Ремонтът ще стартира от ул. "Алабин" с подмяна на тръбите на ВиК. Движението на трамваите ще бъде спряно. Автобуси ще превозват пътниците през ул. "Гурко". Фандъкова предупреди, че ще има демонтажни дейности, свързани с шум.
В края на май от общината планират да обновят подлеза при бул. "България", който се намира в окаяно състояние. След като работите там приключат, ще започне подмяна на релсите при кръстовището на бул. "И. Е. Гешов" и бул. "България". За целта ще бъде спряно движението на трамвая през юли и част от август. Тази година от общината имат желание да ремонтират и отсечката на бул. "България" от бул. "Гешов" до бул. "Гоце Делчев", но все още не е обявена обществената поръчка за изпълнител. До няколко седмици се очаква да стартира ремонт на ул. "Филип Кутев", като първо "Софийска вода" трябва да изгради колектор.
Парното ще поскъпне отново от юли, четем още в СЕГА. В широки граници - от минус 6 до 63% е промяната в цените, която са поискали от Комисията за енергийно и водно регулиране различните топлофикационни дружества. Средно за страната поисканото поскъпване на парното и топлата вода е 20.66%. И докато топлофикацията в Перник предлага поевтиняване с 6.06%, то дружеството в Габрово иска повишение от 62.91% заради направени в съоръженията инвестиции, показват заявленията на дружествата за нови цени от 1 юли. Поисканото от "Топлофикация София" поскъпване е в размер на 4.05%, показва още справката. За значително увеличение - с около и дори над 20%, настояват дружествата в четири града на страната - Бургас, Варна, Враца и Разград. Ако комисията одобри исканията им, това ще бъде поредният скок. Заради поскъпването на природния газ миналата пролет цените на парното и топлата вода в цялата страна бяха повишени с около 20 на сто. Окончателното решение за новите цени и на парното, и на тока ще бъде взето от регулатора в края на юни.
Още три безплатни помощни средства за хората с увреждания, извежда в заглавие МОНИТОР. Те се включват в списъка с помощните средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, за купуването на които хората с увреждания ползват целева помощ от държавата. В него ще влязат вертикализаторите за деца е увреждания, детските рингови инвалидни колички и детските инвалидни колички. Това предвиждат промени в Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания, които бяха одобрени от кабинета. С промените се въвежда изискването медицинските изделия по индивидуална мярка да бъдат изработвани по поръчка за конкретен пациент. По този начин ще се гарантира, че на правоимащите ще се предоставят медицински изделия, съобразени с техните индивидуални потребности.
Производителите до 31 юли трябва да защитят BG храни в ЕС, предупреждава 24 ЧАСА. До тази дата се очаква да бъдат гласувани окончателно промените в Закона за марките и географските означения. С приемането им ще отпадне националната защита на продуктите и за да не ги произвеждат чужди фирми, е необходима защита в ЕС. Поправките в закона бяха внесени в парламента в началото на ноември 2017 г. от Министерския съвет. Депутатите от икономическата комисия обаче отказаха да ги гласуват, преди да са намерени механизми за защита на традиционните български храни. Ако изменението в закона беше гласувано в началото на годината, действието на всички регистрации, на географски значения за селскостопански продукти и храни по силата на националното законодателство, щеше да бъде прекратено. Чужди производители щяха да могат да правят храни с надпис, че са български.
Промените е трябвало да влязат в сила преди 9 години, а за да запазят родните си наименования, е нужно да влязат в европейски регистър. Горнооряховски суджук и българското розово масло са единствените, които са го направили, но всички останали ползватели на популярни по света и у нас родни храни не са.
КЗК глоби "Музикаутор" за спряната музика на БНР, съобщава СЕГА. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоби с 56 678 лв. дружеството за управление на авторските права на композитори, текстописци и музикални издатели "Музикаутор". Причината е решението му в края на 2016 г. да прекрати едностранно договора си с БНР и да забрани на радиото да излъчва произведения от каталога му, съобщи пресцентърът й. Така преди повече от година "Музикаутор" се опита да накара медията да приеме новите му финансови условия.
Санкцията е за злоупотреба с господстващо положение. "От цялостното поведение на "Музикаутор" може да се направи извод, че прекратяването на действащия договор представлява начин за постигане на исканите от сдружението условия за определяне размера на дължимите му възнаграждения за лицензирането на съответните права. Чрез прекратяването на договора "Музикаутор" лишава БНР от възможност за ефективно конкуриране на пазара", пояснява КЗК.
Решението на КЗК може да се обжалва в 14-дневен срок.
Патриарх Неофит е приет в реанимацията на голяма столична болница, четем в МОНИТОР. Светейшият е намерен припаднал от обслужващия персонал, съобщиха от Софийската света митрополия. Той е откаран в здравното заведение около 14,30 ч. в сряда, но не ясно точно кога е припаднал. Преди да бъде приет в болницата по спешност патриарх Неофит е бил на рехабилитация в сърдечно-съдовия санаториум "Ясен" в Банкя. Това е казал пред изданието неговият брат проф. Димитър Димитров, който също е със сърдечна операция от преди години. По клинична пътека на НЗОК двамата е трябвало да бъдат изписани от санаториума в петък, но професорът се е прибрал по-рано заради лекции в университета. Светейшият е трябвало да продължи процедурите още два дни.
На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..
Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..
От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...
Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..