За себе си маестрото казва, че живее от 30 години във Виена, като в началото работи с един камерен оркестър. Постепенно обаче кръга на интересите му се разширява и в последните десетина години се обръща към операта. Сега мога да кажа, че най-много се занимавам със симфонични концерти, като гостувам в различни страни. Сред тях в България (макар и рядко), Австрия, Япония, Южна Корея. Гостувам много в оперните театри и съм първи гост-диригент на оперния театър в Шчечин, Полша, където имам 20 спектакъла на година.
Относно това на коя оперна сцена се чувства най-добре, маестро Кираджиев отговаря, че много харесва Виенската опера, макар да не е работил като диригент на нейната сцена. Доволен е обаче от факта, че като професор в Академията може да помогне на студентите, които учат дирижиране да посещават репетициите в Щатсопера на големи певци и диригенти.
Колкото до предстоящия концерт в София, Владимир Кираджиев казва, че ще се радва да дойде многобройна публика, която да бъде задоволена по отношение на разнообразието на музиката, качеството на изпълнението и на духа, с който ще бъде изсвирена.
Концертът "Пулсът на Европа" е и със специалното участие на австрийските музиканти Михаел Публих (пиано) и Рафаел Дженер (ударни). Участие ще вземе и Камерата Орфика НБУ. Оркестърът, базиран във Виена и София, е формиран от виртуозния цигулар Марио Хосен през 2007 г., който събира около себе си млади артисти и лауреати на национални и международни награди. Камерата Орфика НБУ е свирил с изтъкнати световни солисти на концерти и турнета в Австрия, България, Финландия, Полша, Литва, Швейцария, Италия, Турция, Япония.
Слабо земетресение е регистрирано рано тази сутрин в района на Петрич, информират Сеизмологичната служба към Института по геофизика на БАН. Земетресението е с магнитут 2.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е на 16 километра северозападно от Петрич, в област Благоевград, и на 137 километра от София. Земният трус е регистриран в 05.07 часа.
На 7 май е Международният ден на радиото и телевизията. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. На 7 май преди 129 години в Санкт..
През днешния ден, след временно спиране на валежите, още около обяд отново ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. На много места ще има локални значителни количества и градушки. Вятърът постепенно ще се ориентира от..
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..