Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дзен и изкуството да се поддържа... велосипед

Снимка: Архив
Тази седмица в предаването "Вашият глас" обърнахме внимание на велосипедистите в София.

Припомняме, че миналата седмица колоездач блъсна дете в Южния парк и избяга. Малкото момиченце вече е добре и си е вкъщи. Решихме да потърсим мнението на хората, които през седмицата се разхождаха в парк "Заимов". Защо това място, както и всички паркове в София, след 17.00 часа и в почивните дни се пълни с велосипедисти, които карат бясно и трудно могат да убият скоростта, когато на алеята изкочи малко дете.

Трябва ли да бъдат обособени алеи в парковете, на които ясно да бъде обозначено, че това е място за велосипедисти? Ако има такова място, ще се спазва ли забраната за каране на колело по всички останали алеи в парковете?

Екипът ни се разходи до парка "Заимов" през седмицата, където срещнахме баба и внуче с колело, които обясниха, че излизането им в парка често е свързано с напрежение и притеснение. Бабата признава, че не изпуска детето от очи.

Общината все пак обмисля да въведе ограничение на скоростта в парковете, като превантивна мярка, която да ограничи бързото каране на велосипеди. Това съобщи през седмицата кметът Йорданка Фандъкова, а причината за въвеждането е инцидентът от 9 май.

Ще очакваме решението на Столичния общински съвет за ограничение на скоростта в парковете. Факт е, обаче, че голяма част от велосипедистите не знаят, че има правила, по които са длъжни да карат. Например, при пешеходна пътека велосипедистът е длъжен да слезе от колелото и да пресече улицата като пешеходец. Друго изискване е колоездачите да са със светлоотразителна жилетка, когато е тъмно и извън населените места.

Друго от правилата гласи, че велосипедистите трябва карат по велоалеите и вдясно на пътните платна. Тротоарите не са място за колела, но и велоалеите не са място за пешеходци. Южният парк и Борисовата градина са предвидени във велосипедната мрежа на Столичната община, както и подобна велоалея ще има след ремонта на Западния парк, който предстои да започне до няколко седмици.

Обособяването на велотрасета обаче означава вкарването на транспортни мрежи през парковете. Това, че хората все по-често предпочитат карането на велосипед пред автомобил, наистина е похвално, но трябва да се урегулира. Според Михаела Райкова от сдружението "Велоеволюция," обаче, ако бъде приета наредба за ограничаване на велосипедистите в парковете, тя ще си противоречи с изказвания на общинарите от преди няколко години, когато велосипедистите са изпращани да карат колела само в праковете.

Може би наистина, когато сме на колело, ни пречат тези, които са пеша, а когато сме пеша и на разходка в парка, ни пречат велосипедистите. Вероятно истината отново е някъде по средата.

"Всеки ден истината тропа на вратата ти, но ти я отпъждаш с вик "Върви си, търся истината!". И тя си тръгва".

                                                                                                                                                                          Робърт М. Пърсиг

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате конкретен случай, свързан с институциите в София, и не знаете към кого да се обърнете - потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 9336 200. Не забраявйте да оставите вашето име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45