Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скаутското движение калява тялото и духа

Снимка: Facebook

Завършваме седмицата в „Радиоприемница“, посветена на извънкласните дейности, с разговор за скаутското движение.
Гости в студиото са Румен Пущаков - председател на Централния младежки клуб на скаутите в България и Михаела и Виктор Тодорови, ученици и челнове на клуба.

"Идеята за духовното и физическото израстване стои в основата и на нашата организация, каза Румен Пущаков. Тази е и причината, поради която, за да могат децата да израснат физически, да развият своите духовни качества, потребности и възможности, ние ги извеждаме извън големия град".

"Организираме ги в най-различни лагери, екскурзионни летувания. Там те намират себе си, намират свои приятели, учат се да мислят самостоятелно, да решават сами казуси, проблемни ситуации, отделно от това научават много от нашите планински инструктори и водачи, които ги водят в планината, учат ги на ориентиране, на алпийски възли, на долекарска помощ и така нататък“, разказа председателят на Младежкия централен клуб на скаутите.

Централният младежки клуб на скаутите е неправителствена организация, която съществува от вече 12 години. Неин основател е Румен Пущаков. Децата, които посещават лагерите са на възраст от 6 до 12 години. Организацията си съдейства и с училищата, а  клубът организира екурзионни летувания в Осоговската планина, в Родопите и в Пирин.

"Километрите, които изминаваме на ден, са между 12 и 15", обяснява Румен Пущаков.

Михаела е 12 години, а брат ти Виктор е на 9. Каката започва да ходи на лагери преди 3 години, а Виктор преди две. Инициатор на заниманията е майка им, която ги записва на лагери.
"Учим се на много нови неща - стреляне с лък, с пушка, с пистолет, ориентираме се с компаси и карти", разказа Михаела.  
"Всеки ден правим подоходи сред природата, сред чист въздух“, казва Виктор.

******

Началото на скаутското движение в световен мащаб е поставено на 1 август 1907 г., когато на о. Браунсли, в залива Пуул, графство Дорсет, се открива първият експериментален скаутски лагер, продължил до 9 август.

Инициатор на събитието е лорд Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел, признат за основател на скаутизма. Неговият рожден ден, 22 февруари, е обявен за Световен ден на скаутите. Идеята на лорда е да се подпомогне духовното и физическо израстване на младите хора, чрез членуването им в аполитична, демократична и образователна организация, освободена от всякаква религиозна и расова обвързаност.

В България скаутската идея се появява през 1911 година. Тогава полковник Никола Жеков, командир на Първи пехотен полк и бъдещ главнокомандващ на армията, създава в София първия отряд разузнавачи. Избухването на Балканската и Междусъюзническата война обаче спират развитието на движението за няколко години.
В превод “scout” означава разузнавач, следотърсач и изследовател.

Още за скаутското движение у нас - вижте във видеото.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столично предприятие за третиране на отпадъци, видяно от дрон

Столичното предприятие за отпадъци пести ток с нова фотоволтаична система

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) завърши монтажа на нова мрежово свързана фотоволтаична система за собствено потребление. Системата, състояща се от 3356 фотоволтаични модула с капацитет 1862 kWp/час, е част от стратегическите усилия на Столична община за намаляване на разходите и въглеродния отпечатък. "Един от основните ни..

публикувано на 23.01.25 в 09:24

НИМ с изложба на откритите през 2024 г. археологически находки

Голяма изложба "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" отваря врати днес в 16.00 часа в залата за временни експозиции (етаж 3) на Националния исторически музей. През 2024 г. Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни..

публикувано на 23.01.25 в 08:56

Правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, които бяха държани в плен в Йемен

През днешния ден правителственият самолет ще прибере двамата български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, които бяха задържани в плен в Йемен. Очаква се капитан Любомир Чанев и старши-помощник капитан Данаил Веселинов да кацнат на родна земя днес следобед.  По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият..

публикувано на 23.01.25 в 08:49

МОН работи за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер

Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката работят активно за развитие на образователните технологии и технологичния трансфер. Това заяви зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов на най-голямото изложение за иновации в образованието BETT 2025 в Лондон. Той откри българския щанд, организиран от..

публикувано на 23.01.25 в 08:28

Облачността ще се разкъсва и намалява до сънчево време

В сутрешните часове в низините, котловините и протежението на р. Дунав ще има мъгла и намалена видимост с ниска облачност. Около обяд видимостта ще се подобри, облачността ще се разкъсва и намалява. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, за София – около минус 3°, максималните - между 7° и 12°, за София - около 7°, съобщават от Националния..

публикувано на 23.01.25 в 07:15

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27