Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Още една година НЗОК ще плаща на раздута болнична мрежа, извежда в заглавие СЕГА. Поредният опит да се внесе някакъв ред в здравната система се отлага. При сключването на договори за финансиране на лечебните заведения тази година здравната каса няма да се съобрази с новата национална здравна карта, съобщиха от НЗОК. Проектът на картата предвижда касата да плаща за 6000 легла за активно лечение в болниците по-малко, но това ще стане в най-добрия случай догодина. Причината е, че здравната карта се забави и в момента тя още е на етап обществено обсъждане, тепърва предстои да се приеме от Министерския съвет и да се публикува в "Държавен вестник". Затова касата ще сключва договорите си с болниците както и миналата година, т.е. би трябвало всички, които са работили с нея през 2017 г., да получат договори и през тази, като не се взема предвид това, че според картата има излишни структури.

Почти 300 училища ще имат иновативен статут, четем още в СЕГА. Догодина иновативните училища у нас, които би трябвало да подобрят качеството на образователния процес чрез различни съвременни подходи, ще се увеличат със 119 спрямо т.г. и ще станат 294 на брой. Това става ясно от проект на решение на МС за приемане на списък на иновативните училища. В момента с такъв статут у нас са 184, или около 7% от всички учебни заведения. Някои от тях използват "облачни технологии", други модела на "обърнатата класна стая", трети въвеждат междупредметни връзки или реорганизират учебните часове. За 2018/19 г. просветното министерство предлага 9 от тях да отпаднат, тъй като иновацията при тях е била за 1 г., и да се добавят още 119 учебни заведения. Всички те трябва да подобрят качеството на предлаганото образование чрез въвеждане на иновативни елементи по отношение на организацията и/или съдържанието, чрез нов начин на управлението, обучението и образователната среда, нови методи на преподаване или разработено по нов начин учебно съдържание, учебни програми и учебни планове.

Манифестациите възкръснаха по желание, пише 24 ЧАСА. В четвъртък 130 000 души в страната - граждани, учители, ученици и дори деца от детските градини излязоха да отдадат почит на делото на светите братя Кирил и Методий. Това е най- масовото участие в отбелязването на Деня на българската просвета и култура и славянската писменост от 10 ноември, когато на улиците се излизаше под строй. Ако искаме децата ни да растат в страна на знанието и просветата, трябва да сме непримирими към невежеството. А това започва още с правописа. Той е първият урок по демокрация, защото в него всяка буква, всеки символ има своя смисъл и място, а голямата буква е само първа сред равни. Така президентът Румен Радев се обърна към хилядите събрали се на 24 май пред паметника на светите братя Кирил и Методий в София. “Следващата стъпка е речникът. Когато думите изпадат в забрава, с тях си отива и част от света. С думите погива и смисълът. Днес оплакваме свободата на словото. Но за да постигнем свободата, първо трябва да владеем словото”, каза още президентът.

От 1 юли абонатите на топлофикацията в София ще плащат с около една десета по-скъпо за топлата вода и парното, прогнозира МОНИТОР, като цитира предварителните изчисления. Столичните абонати може да плащат близо 106 лв. за мегават час с ДДС вместо досегашните 95,98 лв с ДДС.Причината на вдигането на цената на топлинната енергия е скокът на природния газ. Главният доставчик на синьото гориво „Булгаргаз“ е поискал от средата на годината цената да се вдигне от 352,65 лв. за 1000 куб. м на 418,59 лв. или с около една пета, което е обусловено от по-скъпите доставки, идващи от руския „Газпром“. Братушките се оправдават с поскъпването на петрола на международните пазари, чиито цени влияят, макар и с известно закъснение, на стойността на природния газ, внасян в България.

Националната агенция за приходите подарява старите си компютри и монитори на други държавни администрации или общини, отбелязва МОНИТОР в друга статия. От НАП посочват, че в повечето случаи този тип техника се взима от образователното или социалното министерство и след това те ги закарват в училища или читалища, които се нуждаят от тях. Ако пък никой не прояви интерес устройствата се изпращат за унищожаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони

На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..

публикувано на 11.02.25 в 15:59
Тунел

Спират движението през тунела "Топли дол"

Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..

публикувано на 11.02.25 в 13:03

Безплатни изследвания за ХИВ, хепатит С и сифилис в Перник

От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...

публикувано на 11.02.25 в 11:13

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Днес е Европейският ден на спешния номер 112

Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..

публикувано на 11.02.25 в 07:59

Сградата на "Балкантон" остава, Терзиев ще промени заповедта за ПУП

В Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) е проведена среща със собственика на сградата на "Балкантон" за изясняване на намеренията му, съобщават от Столичната община. Собственикът възстанови желанието си да запази сградата на бившата звукозаписна фирма и пое ангажимент да направи корекции към документацията, въведена по-рано в НАГ...

публикувано на 10.02.25 в 16:51

ДНСК спира ремонта на ул. "Опълченска"

Ремонтът на столичната улица "Опълченска" спира. Проверки на Министерство на регионалното развитие и благоустройство и Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) са установили наливане на инертни материали в хода на реконструкцията, предаде БГНЕС. Днес от МРРБ потвърдиха сигналите на живущи в района със следното съобщение: "Във връзка..

публикувано на 10.02.25 в 15:19