Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В охраняемите водни площи има не само спасители, но и медицинско обслужване

За водното спасяване и разумното ни поведение край водните басейни разговаряхме в "Радиоприемница" с Антон Налбантов, директор на Водно-спасителната служба към Българския червен кръст. Той ни препоръча да се насочваме предимно към охраняемите водни площи, басейни, морски плажове и аквапаркове, когато решим да се разхладим през лятото или да поплуваме. Стопаните на тези обекти са длъжни да осигурят не само водни спасители, но и навременно медицинско обслужване при възникнали инциденти. Далеч по-опасни са реките, язовирите и каналите, като данните за 2017 година показват, че най-много хора (44) са се удавили в реки, затова и от Водно-спасителната служба препоръчват тези водни площи да бъдат избягвани.
   
Отговорностите на водния спасител на морския плаж се простират до 100 метра навътре в морето, затова и всеки летовник, който навлезе по-навътре от тази граница, носи сам отговорност за безопасността си. Изключително важно е всеки, който управлява джет, сърф или надуваема лодка, да използва спасителна жилетка, подчерта директорът на Водно-спасителната служба.

Антон НалбантовСредно между 1000 и 1200 водни спасители се обучават всяка година към Българския червен кръст,  с което е осигурен достатъчен ресурс от такива служители за нуждите на всички морски плажове, плувните басейни и аквапаркове, посочи Налбантов. Според него през последните няколко години са се подобрили условията на труд, които предлагат стопаните на съоръженията, и забележимо са се увеличили кандидатите за водни спасители. Възнагражденията за този вид труд в развитите европейски държави са двойни, спрямо тези в България, поради което известна част от младите спасители, владеещи езици, търсят възможности за работа в чужбина.


Именно заради водния травматизъм в страната е създадена Водно-спасителната служба преди 53 години, припомни Антон Налбантов. Преди създаването й броят на удавените е достигал между 400 и 500 души. Основната задача на тази служба към Българския червен кръст е да обединява усилията на всички институции, които имат отношение към ограничаването на водния травматизъм. През последните години броят на удавянията в България варират между 110 и 130, най-ниско е нивото през 2017 година - 106, сред които десет деца. Погледнато в европейски план, страната ни се нарежда заедно с някои от най-развитите държави като Швеция и Финландия, като броят на удавянията в рамките на една година е по-малък у нас, отколкото в страни като Чехия и Полша.

Водно-спасителната служба към Българския червен кръст е осигурила тази вечер безплатна прожекция на нов обучителен филм за водни спасители в Дома на киното. Информационни кампании с излъчването на този филм до 11 август.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30