Всеки един параметър на защита се разделя на класове. Устойчивостта на вятър има шест класа, водоустойчивост - 10 класа. При стъклата пък има нива на светлинна и слънчево топлинна пропускливост. При PVC профилите има няколко класа, според дебелината на рамката. По-тънкият профил може да е по-евтин, но шумоизолацията, стабилността и трайността ще са ниски. Най-добре е да изберем клас А, гарантиращ топ качество. Разбира се по-високите параметри водят и до по-висока цена, за това трябва да се съобразим с възможностите си. Естествено най-хубаво е да има оптимално съотношение между цена и качество.
Хубавите прозорци са в стъклопакети с полирани стъкла, понякога и със слънцезащитно покритие. Евтиното стъкло води до непредвидени нови разходи.
Един от най-важните елементи при ПВЦ прозорците е стъклопакетът. Именно той в голяма степен определя топлопроводимостта. Стъклопакетите се състоят от две или повече стъкла, разделени помежду им от камера, запълнена с въздух или с газ.
На пазара най-търсени са енергоспестяващи стъклопакети. При тях на вътрешната страна има нанесено фино покритие от сребърни йони. Това води до по-малка топлопроводимост, в сравнение с обикновеното стъкло. Другият важен факто е, с колко камери е стъклопакета. Най-разпространени са еднокамерните, като все по често хората избита двукамерни, и в много редки случаи трикамерни, но при тях цената се покачва доста, което ги прави и не предпочитани.
За изолацията при стъклопакетите е важно дали са пълни с газ и какво е отстоянието между отделните стъкла и каква е дебелината на използваното стъкло. Най-често стъклопакетите се пълнят с аргон, а при качествено изпълнение може да бъде запечатан близо 20 години. Дебелината пък не трябва да е по-малко от 4 мм, защото тогава прозорецът няма да може да изпълни функцията си.
Една от най-големите компании за производство на стъкло в Европа развиваща дейност в над 10 държави, има завод и в България. Той е разположен в Търговище. Над 3000 души изработват стъкло за най-различни нужди, от обикновени прозорци до финиш на фотоволтаични панели и автомобилни стъкла. Доказателство за българското качеството е стъклената фасада на строящото се в момента най-голямо летище в света, това в Истанбул. За предизвикателствата при изпълнението на този голям проект чуйте повече в интервюто на Божидар Янев с Виктор Керчев.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..