Изпълнителката на главната поля Лилия Маравиля сподели пред Радио София, че тази пиеса и днес не губи автентичност и актуалност и изрази увереност, че тя остане толкова интересна, забавна и актуална и занапред:
Опитах се да се обърна към ролята на министершата с много любов, защото ми се струва, че тази жена е много амбициозна, тя е напориста, иска да се справи с всичко, да научи езици, да се държи в обществото, но въпросът е, че не си дава сметка какъв капацитет има и доколко може да успее. Но това е очарователното в този образ според мен.
Николай Върбанов, който е в ролята на вуйчо Васо, посочи, че актьорите са длъжни да се съобразят с това, което е предложил драматургът, но винаги , защитавайки персонажите, заемат някаква позиция - гражданска, социална или друга. Въпреки съвременния прочит на "Госпожа Министершата", спектакълът е издържан в принципите на класическата комедия, добави Върбанов.
Попитахме и двамата имат ли "мечтана роля"? За Лилия Маравиля това е всяка следваща роля:
Аз винаги подхождам сериозно към всяко ново предизвикателство и това мен ме прави щастлива, защото аз ужасно обичам работата си и наистина съм щастлива като мога да играя и да изляза на сцената, да се срещна с тези хора, които са дошли специално за нас. Наистина се чувствам добре, защото този сезон играя в прекрасни представления, имаме много публика.
Николай Върбанов също бе откровен, че не мисли за конкретна роля, но по-важното е, че неговата професия е това, което обича:
Излиза разпределението, виждаш го. Понякога си поканен за нещо конкретно, но не знаеш всъщност какъв ще е финалът. Понякога си мислиш "майко мила, това изобщо не е за мен", но когато преминеш през целия репетиционен процес, накрая си казваш: "Не мога да повярвам, че от тази роля се получи подобно нещо".
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..