Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екскурзоводът Димитър Георгиев :

Турция е истински рай за туристите

В последните две седмици на месец юни предаването “Радиоприемница” ще срещне своите слушатели отблизо с най-популярните летни дестинации за българите. В първото от серията предавания екскурзоводът Димитър Георгиев разказва за Турция.

Турция от години е сред основните дестинации за пътуване на българи зад граница. Само за миналата година със 7.6% е нараснал броят на пътуващите ни съграждани в южната съседка. Турция е истински рай за туристите, разказа Георгиев. Плажните ивици са като безкрайни, морската вода е чиста, а курортите добре устроени. Историческите и културните забележителности изобилстват, а местните обичай и традиционната кухня внасят допълнителен чар към туристическия облик на страната. Турците като народ са изключително сърдечни. По думите на екскурзовода, единственото необходимо изискване за пътуване до Турция е притежанието на задграничен паспорт.

Политическата обстановка в страната се промени през последните години, но политиката изобщо не влияе върху туризма, казва Георгиев. Всичко е много добре организирано, изключително спокойно, дори и миналата година, когато имаха проблем с опита за преврат, сигурността на всички туристи е осигурена. Опасност от кражби има както навсякъде в големите градове.
Екскурзоводът Димитър Георгиев
Близка до България дестинация е град Одрин (Адрианопол), където може да се види джамията Селимийе (построена от архитекта Синан по времето на султан Селим II), там е и българската църква “Св. Георги Победоносец”, където служи отец Александър Чакрък, който е потомствен българин. Най-старата църква в града е “Св.Св. Константин и Елена”, в която служби се изнасят само на храмовия празник, но пък там се провеждат много концерти.

Въпреки че не е столица на Турция, Истанбул е основният културен, икономически и исторически център на страната, а забележителностите за посещение са безброй - от турските хамами (турска баня), първият султански дворец "Топкапъ" и новият дворец "Долмабахче", които впечатляват с пищност и изобилие от злато и кристал. Друг символ на града е “Св. София” - една смесица между християнство и ислям, превърната вече в музей. Синята джамия, която единствената джамия с шест минарета, също привлича туристите. “Капалъ чарши” е запазена марка на Истанбул. Пазарът предлага невероятно разнообразие от злато до килими и подправки. Задължително за пазаруването е и пазаренето с продавачите. Много посещаван от туристите е и площад “Таксим”, където има много магазини и популярни места за отдих или развлечение.

Измир е третият по-големина град в Турция и съчетава лукса на търговските центрове, самобитността на чаршиите и историческото богатство. Старото име на града е Смирна и е считан за един от най-космополитните в цяла Турция - там се смесват култури и религии (има 9 синагоги, тук се намира и храм “Св. Поликарп”от XVII век).

Важно е да се отбележи, че в Турция трябва да се спазват ограниченията на скоростта, защото глобите са солени, а движението във всички големи градове е много натоварено. Освен това няма вариант, в който да не си платите акта, ако ви съставят такъв, защото на границата проверяват за това.

Много са морските курорти в Турция, но според Георгиев, най-добрият морски курорт е Анталия, защото има чартърни (директни) полети, може да се почива от април до ноември, както и защото в курортите в Кушадасъ и Мармарис петзвездните хотели са по-нисък клас. Почти всеки хотел си има собствен плаж. В Анталия са популярни и рибарските кафенета, които също предлагат много вкусна храна. Възможно е дори да закупите риба от пазара и в ресторанта да ви я приготвят. Интересни места за посещение са също Ефес, Памуккале, Националният парк на полуостров Дилек.

Чуйте кои още са интересните места за почивка в Турция в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41