Двудневният семинар цели да се повиши осведомеността и разбирането за правото на участие на децата, да се оцени нивото на прилагане на мерките за детското участие, както и да се набележат стъпки за осъществяване на участието в по-пълна степен. Особено значение има Съветът на децата към Държавната агенция за закрила на детето. Консултативният орган има представителства във всички административни области, включително и в малцинствените и уязвимите групи, като децата изразяват своит препоръки, становища по дадени проблеми и са двигател в инициативи, в които разяснават правата на връстниците си.
Ива Иванова, представител на област Монтана в Националния съвет, сподели, че трудности имат предимно с по-малките деца:
Ние се опитваме да адаптираме неща, които вече са били адаптирани един път, и донякъде се притесняваме дали няма да предадем погрешно нещата. А и когато говорим за толкова малки деца, които са на възраст до 3 години, не сме сигурни доколко могат да разберат правата. Опитваме се чрез прости игри да ги питаме:" Какво ти дават да правиш?"
Необходимо е работещите в институциите да бъдат обучавани за изграждане на партньорства и предоставяне на пространство и ефективни възможности за участие на децата, смята социологът Радостина Ангелова. Тя посочи Инструмента за оценка на детското участие на Съвета на Европа, който се прилага малко повече от година у нас. Чрез система от индикатори той отчита степента на реално вслушване и отделянето на необходимото внимание на позициите, изказани от децата. По думите на Ангелова законодателната ни рамка предоставя ефективни възможности за детско участие.
Социологът Радостина Ангелова каза още, че здравеопазването остава сфера, в която децата са пренебрегнати, но това се забелязва и за всички останали групи от обществото. Тя обаче подчерта, че предизвикателствата и трудностите за устойчиво утвърждаване на детското участие в различни институционални контексти ще продължи да бъде приоритет на ДАЗД.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..