Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДАЗД: Мнението на децата се зачита все повече

Снимка: архив

Мнението на децата се зачита все повече, а свидетелство за това е залагането му в разработването на стандартите за услуги за тях. Този извод бе направен по време на семинар, организиран от Държавната агенция за закрила на детето, за участието на подрастващите в обществения живот. Макар да се отбелязват успехи по отношение на политиките и механизмите за гарантиране правото на всяко дете, експертите коментират, че процесът е непрестанен и усилията трябва да продължат.

Двудневният семинар цели да се повиши осведомеността и разбирането за правото на участие на децата, да се оцени нивото на прилагане на мерките за детското участие, както и да се набележат стъпки за осъществяване на участието в по-пълна степен. Особено значение има Съветът на децата към Държавната агенция за закрила на детето. Консултативният орган има представителства във всички административни области, включително и в малцинствените и уязвимите групи, като децата изразяват своит препоръки, становища по дадени проблеми и са двигател в инициативи, в които разяснават правата на връстниците си.

Ива Иванова, представител на област Монтана в Националния съвет, сподели, че трудности имат предимно с по-малките деца:

Ние се опитваме да адаптираме неща, които вече са били адаптирани един път, и донякъде се притесняваме дали няма да предадем погрешно нещата. А и когато говорим за толкова малки деца, които са на възраст до 3 години, не сме сигурни доколко могат да разберат правата. Опитваме се чрез прости игри да ги питаме:" Какво ти дават да правиш?"

Необходимо е работещите в институциите да бъдат обучавани за изграждане на партньорства и предоставяне на пространство и ефективни възможности за участие на децата, смята социологът Радостина Ангелова. Тя посочи Инструмента за оценка на детското участие на Съвета на Европа, който се прилага малко повече от година у нас. Чрез система от индикатори той отчита степента на реално вслушване и отделянето на необходимото внимание на позициите, изказани от децата. По думите на Ангелова законодателната ни рамка предоставя ефективни възможности за детско участие.

Социологът Радостина Ангелова каза още, че здравеопазването остава сфера, в която децата са пренебрегнати, но това се забелязва и за всички останали групи от обществото. Тя обаче подчерта, че предизвикателствата и трудностите за устойчиво утвърждаване на детското участие в различни институционални контексти ще продължи да бъде приоритет на ДАЗД. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35