„Зелена линия Витоша“ е проект, който се е доказал като изключително успешен през годините. Той дава възможност на всички природолюбители да се придвижват лесно и удобно до планината. Има общо 14 линии на градския транспорт, които пътуват към Витоша и се стремим да увеличаваме техния брой. Съсредоточили сме усилията си в това да осигуряваме лесен и бърз достъп до нашите природни забележителности и колкото по-достъпни са те, толкова повече възможности за преоткриването им даваме на гражданите“, каза Евгени Крусев, заместник-кмет, направление „Транспорт и транспортни комуникации“ към Столичната община.
Безплатните автобусни линии и за пешеходци, и за велосипедисти са на разположение всеки уикенд и в празничните дни през цялото лято. На спирките са разположени табели с разписанието.
От 7 юли до 24 септември 2018 г. автобусите ще превозват пешеходци всеки уикенд и в почивните празнични дни. Запазва се графикът: тръгване в 8:00 ч. и в 9:00 ч. от стадион „Васил Левски“ и връщане в обратната посока в 17:00 ч. и в 18:00 ч. от „Златни мостове“.
Любителите на планинското колоездене ще могат да ползват транспорта, за да се качват в полите на Витоша, както и да достигнат до маршрути с начало от с. Железница. Първата велолиния тръгва от спирка „Зоопарк“ през „Бай Кръстьо“ и стига до хижа „Алеко“ и е особено предпочитана от утвърдени байкъри.
Втората велолиния е с дестинация с. Бистрица и с. Железница и е особено подходяща за семейства с деца на колела, заради по-леките и полегати трасета, които предлага тази част на Витоша. За допълнително удобство велоавтобусът ще тръгва от метроспирка, като колоездачите ще могат да ползват свободно метрото за придвижване с велосипедите всеки уикенд. Маршрутът на втората велолиния ще стартира от НСБАЛ (2542) - спирка на бул. "Г.М.Димитров" над метростанцията в посока Зоопарка, и ще преминава през с. Бистрица до с. Железница.
Двете велолинии ще се движат в периода 7 юли - 24 септември 2018 г. и ще тръгват съответно в 8:20 ч. и в 10:30 ч. от началните спирки. Велоавтобусите са еднопосочни и са предназначени само за хора с велосипеди до запълване капацитета от 26 колела.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..