Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организации искат запазване на дърветата по улица „Граф Игнатиев“

Снимка: Олга Добрева, БНР
Гражданска инициатива обвинява Столичната общината в нехайство по отношение на дърветата по улица „Граф Игнатиев“ и площад „Славейков“. Преди два дни те започнаха подписка за спасяването на дърветата. Зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев им отговори, че на мястото на засегнатите при ремонтините работи дървета ще бъдат посадени нови, но от гражданската инициатива „Зелени улици“ са категорични, че младите дървета ще пречистват въздуха от фини прахови частици с около 40% по слабо. 

"Проектите за ремонтни дейности и реконструкции не подлежат на същата процедура, както проектите за създаване на нови пространства. Така, дори в заданието да е заложена пълна трансформация, документите не минават през гласуване в СОС в повечето случаи, а само през съгласуване с главния архитект и зам.-кмета. Така гражданите са изключени от вземането на решения. Те са изключени дори от достъпа до информация за това какво предстои. Това поражда конфликти между местната власт и местното население", казва Кристина Димитрова от Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт и добавя, че ремонтите трябва да се правят така, че да е удобно за хората, а не за строителните фирми. 
Част от дърветата по „Граф Игнатиев“ са изсечени, други са повредени от строителните машини и немарливото отношение на работниците. Има и такива, които са с оголени корени и има опасност да изсъхнат. "Обещанието на общината, че ще засади нови дървета на мястото на старите, не е решение на проблема", посочи Кристина Димитрова.
Георг Тупарев от гражданската инициатива „Зелени улици“ пък заяви, че са готови да помогнат на Столичната община в идеята им да създадат регистър на дърветата в София. 
Още по темата - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35