Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Композиторът Румен Бояджиев - син:

Когато имаш какво да кажеш на публиката, безсънните нощи си заслужават

| обновено на 31.07.18 в 11:42
В предаването ни "Кой кой е..." ни гостува композиторът Румен Бояджиев - син. Роден е в семейство в на музиканти - баща му е един от основателите на ФСБ - "Формация студио Балкантон", а майка му Даниела Кузманова е музикант, поет и един от текстописците на песните на групата. Самият Румен Бояджиев е въвлечен в магията на музиката от малък. Oсвен че аранжира и композира много и най-различни произведения, в момента той е водач на перкусионната група в оркестъра на Националния музикален театър "Стефан Македонски", в чийто състав е от 16 години.

Румен Бояджиев завършва СМУ „Любомир Пипков” и НМА „Панчо Владигеров". Автор е на много и различни музикални произведения: за документални, анимационни и игрални филми; балетна, камерна и симфонична музика, на детската оперета „Малката кибритопродавачка”, концерти за различни старинни инструменти. В кариерата му на композитор и аранжор присъства и песенното творчество с имената на поп изпълнители като Орлин Горанов, Мариана Попова, Белослава, Камелия Тодорова. През 2011 година орекстрира песните на ФСБ за голям симфоничен оркестър за концерта "FSB Symphony". През 2015 година написва симфоничната поема "България" в памет на големия бългрски композитор Панчо Владигеров. 

Олга Добрева разговаря с него часове преди един от спектаклите на Mузикалния театър - „Царицата на чардаша“, една от най-обичаните оперети. А Mузикалният театър това лято има турнета и радва публиката по цялото Черноморие.

Оказва се, че последната година за Румен Бояджиев е била изпълнена с премиери и презентации на авторски произведения, а  сред премиерите този сезон пък бе Концертът за цигулка и оркестър, посветен на Калина Христова – концертмайстор на Софийската филхармония.

"Благодарен съм на всички, които помогнаха за това, защото не е много често явление в рамките на една година да има толкова много нови произведения, написани от един и същи човек. При това, мога гордо да кажа, че са доста различни помежду си като настроение, характер и послание. Беше изключително тежък труд, защото, за да се реализира една сифонична партитура, трябва изключително търпение, трудолюбие, дисциплина и самота на един единствен индивид", разказва ни композиторът. 

Румен Бояджиев споделя, че всеки концерт отнема много ресурс, безсънни нощи и стотици партитурни страници, но допълва, че "резултатът винаги си заслужава, особено, когато имаш какво да кажеш и когато си сигурен, че това, което показваш на публиката, е от сърце и е искрено". 

Казва, че е благодарен на солистите, които търсят неговата музика и я популяризират, защото музика е нещо колективно, което се случва между композитора, изпълнителя и публиката. "Това е един триъгълник, без който това изкуство не може да съществува."

Целия разговор на Олга Добрева с Румен Бояджиев - чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46

"Искам" е песента, която събира Божидара Симеонова и Емил Рачев

Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам".  Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..

публикувано на 20.05.25 в 14:36

Образователен уъркшоп ще запознае децата с ролята на пчелите за живота

В контекста на Световния ден на пчелите 20 май и предстоящия Ден на детето 1 юни, Националният етнографски музей организира на 31 май на сцена "Централни хали" образователен уъркшоп "Благата пчелица" . О т него ще научим повече за ролята и значението на пчелите за живота на нашата планета и за тяхната защита - една много актуална тема на фона на..

публикувано на 20.05.25 в 13:52
Снимки: Imp-Act Agency

Литературният фестивал "Да поЧетем" преобразява пл. "Славейков" в най-голямата читалня

Читалня на открито, срещи с любими автори, aудиокниги, ретро трамвай с детски приказки и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столичната библиотека сасамо част от предвидените акценти в програмата на петото издание на фестивала "Да поЧетем" на 24 май на площад "Славейков". "Ще преобразим най-литературния площад на София в голямо място..

публикувано на 20.05.25 в 13:20

Две сметосъбиращи фирми обявиха, че Столичната община им дължи 14 млн. лв.

Дългът на Столичната община към двете почистващи фирми, които предупредиха, че ще спрат да почистват София, е 14 милиона лева. Това стана ясно по време на изслушването на представители на фирмата в комисията по екология на Столичния общински съвет.  Няма нищо политическо в намерението на фирмите, категорични бяха техните представители. Те..

публикувано на 20.05.25 в 13:13