Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Водещи университети обявиха допълнителен прием за студенти, информира СЕГА. И тази година дори най-престижните университети в страната не могат да запълнят местата за първокурсници и след трето класиране. Справка на сайтовете на някои от висшите учебни заведения сочи, че за да покрият липсите, те отново правят допълнителен прием през септември. 850 места в редовна и задочна форма на обучение, субсидирани от държавата, остават незаети след трето класиране в СУ, което е с 212 повече в сравнение с миналата година. Новоприетите студенти са 4486. Най много незаети места има в специалност "Религия в Европа" (44), следвана от "История" и "Теология" (по 43),  "География" (35), Славянска филология" (27), "Геология" (26),

Списъкът със свободни позиции е дълъг, като тревожно е, че няма достатъчно кандидати дори за ключови специалности като физика, химия, енергетика, компютърно инженерство, приоритетната за държавата педагогика, част от филологиите и пр. От СУ търсят и студенти, които да заемат 19 свободни места за обучение срещу заплащане в специалностите „Социология“, „Публична администрация“ и „Фармация“. Миналата година в Софийския университет са останали незаети след всички класирания 348 места.

“Гражданска отговорност” поскъпна пак, стигна 300 лв, съобщава 24 ЧАСА. За близо 10 дни цените на полиците са се вдигнали с близо 30 лева. В средата на август средната цена за масовите автомобили с двигател до 2000 кубика е била 270 лв. От началото на годината застраховката се покачва и вече е с над 100 лв. по-скъпа от края на 2017 г. Една от най-ниските цени за автомобил с двигател 2000 кубика е 282 лв., а сред най-високите е 321 лв. при еднократно плащане. Поскъпването на задължителната застраховка се налага, защото премиите по полицата не покриват изплатените суми по обезщетения за нанесени вреди. Това показа анализ на Комисията за финансов надзор, който обобщи данни от 2012 до 2017 г. на застрахователите за приходите и изплатените обезщетения. Друга причина за повишаването е решение на Върховния касационен съд, с което се разшири кръгът от хора, които имат право да получат обезщетение в случай на смърт.

Правят пешеходните пътеки по-безопасни, четем в ТРУД. Пешеходните пътеки ще станат по-безопасни, след като бъдат приети подготвените от регионалното министерство в партньорство с транспортното и външното ведомство промени в три пътни наредби, които в момента са публикувани за обществено обсъждане на портала strategy.bg. Една от мерките, предвидени в документите е да се осветяват допълнително зебрите, така че светлината върху тях да е по-интензивна в сравнение с пътя или улицата, на които са поставени. С наредбите се определят и правила за оцветяване на основата на пешеходните пътеки в червено. Яркият цвят ще може да се използва на места с концентрация на пътни произшествия пред болници и училища, детски площадки, терени за игра, търговски центрове, културни институции и сгради за обществено обслужване в областта на транспорта. Задължително условие е класът на съпротивление на хлъзгане на пешеходните пътеки да е поне същият като този на пътната маркировка.

Използваме само 30 на сто от минералната вода, установява ТРУД. Само 30 на сто от минералната вода у нас се използва. Това заяви проф. д-р на геоложките науки Костадин Щерев. Широкоизвестен факт вече е, че страната ни е втората по ресурси на натурална минерална и изворна вода в Европа след Ислания. Общият капацитет на българските находища е 4185 литра в секунда или близо 132 млрд. литра годишно. Това количество е с три пъти по-голямо от количеството бутилирана минерална вода, която се изпива всяка година в света. В момента у нас са регистрирани общо 146 находища на минерална вода. Тези, които са предоставени за бутилиране са 15, а 14 се използват ефективно. В същото време най-значимите водоизточници с доказани характеристики на минерална вода са близо 500, а хиляди са находищата на изворна вода. Общият годишен обем на запасите на минерални води у нас, които могат да бъдат използвани, е над 100 млн. кубични метра, но едва 6% от тези находища са добре проучени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СДВР и Столичната община набелязват мерки за пътна безопасност

Столичната община и СДВР ще работят съвместно за осигуряване на мерки за безопасност на пешеходни пътеки в София, както и за п оставяне на камери за скорост в града. Експертна група между двете институции ще направи анализ и ще определи приоритети, които да бъдат изпълнени за подобряване на пътната безопасност в София, допълват от Столичната..

публикувано на 10.01.25 в 12:28

Откриват нови 55 места в столичната 49-а детска градина "Радост"

На 13.01.2025 г. в онлайн системата на Столичната община, ще може извънредно да се кандидатства за новите групи на 49 ДГ “Радост“, съобщи кметът на район “Изгрев” д-р Делян Георгиев. Класирането ще се извърши на 24.01.2025 г. През последната година беше извършено разширение на съществуващата сграда. Новата надстройка на 49 ДГ “Радост" в ж.к...

публикувано на 10.01.25 в 10:14

5 градуса е температурата в Боровец, две писти на Маркуджика са затворени

В зимния курорт Боровец в петък сутринта температурата е 5 градуса. Положителни са и температурите и на горните станции на Ситняково и Ястребец. Времето е ясно, а вятърът до 10 м/сек във високата част откъм ски център Маркуджик. Всички писти за начинаещи в ниското са обработени и работят. Ски център Ситняково също е отворен и всички писти са..

публикувано на 10.01.25 в 10:12

Задържаха петима при спецакция срещу лихварството в София

Петима души са задържани при спецакция в София за рекет, изнудване и лихварство, съобщава БГНЕС. Екипи на Столичната дирекция на вътрешните работи са разположени на различни адреси в Панчарево и „Манастирски ливади”, където текат претърсвания и изземвания. Сред задържаните е и мъж с прякор Митко Русия. Той беше прострелян миналия септември на паркинг в..

публикувано на 10.01.25 в 08:19

Въздухът в София е в нормата, проверките за замърсители продължават

Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м  3  към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че  до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..

публикувано на 09.01.25 в 17:45

За автобусите на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2 на Летище София

За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025.  Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..

публикувано на 09.01.25 в 15:29

Софийският университет дава титлата „доктор хонорис кауза“ на проф. Роберт Шльогл

На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..

публикувано на 09.01.25 в 13:58