Фондът ще плаща на чужди медици да лекуват деца у нас, извежда в заглавие МОНИТОР. Фондът за лечение на деца в чужбина ще може да плаща на чуждестранни медици да лекуват децата в България. По този начин родителите и децата няма да бъдат изложени на стреса от пътуването, а родните лекари ще бъдат обучени да извършват сложните операции. Това предвижда проект за промяна в правилника за дейността и организацията на работа на Център „Фонд за лечение на деца“, публикуван за обществено обсъждане. В момента в България също се извършват операции от чужди специалисти. Те обаче идват на доброволни начала или хонорарите им биват заплащани от различни фондации
С предвидените промени фондът ще има възможност да прецени дали дадено лечение може да бъде извършено в България и дали е необходимо в него да се включат чуждестранни специалисти, обясни Пенка Георгиева, председател на Пациентски организации „Заедно с теб“. Фондът ще може да кани и да поема финансирането на тези лекари. Георгиева уточни, че тук не става дума за всякакви операции, а само за такива, при които медицинската дейност може да бъде осъществена в България.
Всеки четвърти пенсионер с ТЕЛК, четем още в МОНИТОР. Всеки четвърти пенсионер у нас е с телково решение. От всички около 2 млн. души в пенсионна възраст у нас 519 748 получават инвалидна пенсия. Това показват данните на Националния осигурителен институт за първото полугодие на 2018 г. Само 7798 от инвалидните пенсии са отпуснати вследствие трудова злополука или професионална болест, като за година те са намалели с малко над 700. Сумата, която получават, се определя в зависимост от работоспособността и представлява процент от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. Тези, които са претърпели инцидент по време на изпълнение на служебните си задължения и са с увреждане 90 на сто, вземат най-много – 259 лева. Пенсионерите с ТЕЛК заради общо заболяване получават на месец между 176,46 лв. и 238,74 лв. в зависимост от степента на увреждане.
Мегакомисия ще прикрива безсилието на властта да се справи с ужаса по пътищата, коментира СЕГА. Пълното безсилие на правителството да се справи с трагичната ситуация по пътищата логично доведе до поредната безсмислена идея - мегаструктура да обедини службите, които отговарят за пътната безопасност от различни ведомства и министерства. Така властта ще се опита да излезе суха от скандала с опасния път при Своге, на който в събота автобус падна в пропаст и загинаха 17 души, а 21 бяха ранени. След тежката катастрофа се разбра, че нито един държавен орган не си е свършил работата. Отговорност засега от никого не е потърсена. По традиция обаче започна преливането от пусто в празно. Замисълът, който все още тъне в мъгла, бе лансиран след среща на институциите при премиера, на която по думите на вицепремиера Томислав Дончев темата е дискутирана "не само на ниво микромениджмънт и конкретен участък, не само на ниво как трябва да стане по-ефективен контролът на една или друга държавна структура, а и по какъв начин е редно да се промени целият корпус на държавното управление по темата".
София иска "Витоша ски" да си оправи лифтовете или да ги махне, пише в друга статия СЕГА. Столичната община ще поиска от собственика на лифтовете на Витоша - дружеството "Витоша ски", за собствена сметка да възстанови или да премахне съоръженията, които не работят. Преди да стане това обаче, трябва да приключи проверката на състоянието им, която се изпълнява от общинската дирекция "Контрол по строителството". Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова вчера. В момента от четирите лифта в планината работят само Драгалевският и Симеоновският, и то само в събота и неделя. Романски и Княжевски не функционират от години. Единствено през ски сезона кабинковият лифт от Симеоново работи всеки ден. "Витоша ски" стопанисва съоръженията от 2007 г. Недоволството, че не всички лифтове работят, както и това, че редица писти не се използват, е от години, но без резултат.
Печките на пелети - спорна мярка срещу мръсния въздух, отбелязва ТРУД. Близо 111 милиона лева ще бъдат разпределени между общините в България за намаляване на замърсяването на въздуха. Финансирането е по Приоритетна ос 5 на Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС) за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Засега с одобрени програми за качество на атмосферния въздух са седем местни управи – Благоевград, Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Смолян и София. За тях управляващият орган на ОПОС у нас е преценил, че плановете им покриват изискванията на Европейската комисия. Едно от тях е подмяната на обикновените печки с печки на пелети, които да бъдат купени от общината и дадени безплатно на домакинствата. Оказва се, че въпреки че са по-екологични от дървата за огрев, пелетите също отделят фини прахови частици. Най-добрите и скъпи от тях отделят около 30% прахови частици. А при по-евтините се стига и до 50 на сто изхвърляне на ФПЧ.
Над 80% от европейците искат да спре местенето на стрелките, четем в МОНИТОР. Над 80 процента от европейците, участвали в онлайн допитване, искат да бъде премахната практиката да се превъртат стрелките на часовниците пролет и есен. В допитването на Европейската комисия от началото на юли до средата на август взеха участие 4,6 милиона души. Това е рекордно участие в онлайн сондаж на ЕС. Над три милиона от гласовете бяха дадени на територията на Германия. Макар да не е правно обвързващо, допитването може да послужи като основа за законодателни действия, необходими за промени в нормативната уредба. Всяка окончателна реформа трябва да бъде одобрена от Европейския парламент и държавите членки.
През следващата седмица – на 14 и 15 юли, ще бъдат извършени краткотрайни ремонтни работи по пътната настилка на АМ „Струма" в участъка между 58-ми и 78-ми км на територията на област Кюстендил, съобщават от АПИ. На 14 юли от 8 ч. до 19 часа трафикът на превозните средства в посока София ще се осъществява в аварийната лента. Ще бъде ограничено..
Съвместно регионално учение за ефективна и адекватна реакция при пътнотранспортни произшествия се проведе в Радомир. Разиграна бе симулация на тежка катастрофа с пострадали между два автомобила. Пътният инцидент бе предизвикан от дете с тротинетка, излязло по невнимание на пътното платно. Учението бе организирано от Областната администрация Перник с..
Както вече знаете през изминалото денонощие на територията на София бe проведена спецоперация за контрол на участниците в пътното движение с акцент върху организирането на т.нар. гонки. СДВР с акция срещу шумните автомобили В хода на акцията са проверени 267 автомобила, като за нарушение на скоростните режими са връчени 131 електронни фиша и..
Над 100 нарушители по автомагистралите са засечени от началото на юли, сочат данните на Националния координационен център за безопасно движение по пътищата. Засиленият контрол е насочен основно срещу шофирането в аварийните ленти. Мария Ботева от Пътната полиция отчете сериозен трафик по автомагистралите и гранично-контролно пропускателните..
От 15.07.2025 г. до 14.01.2026 г. се променя маршрута на автобусни линии № 76 и 213 и нощна № N1 във връзка с изграждане на улица. Маршрутът се променя както следва: Автобусна линия № 76: - В посока ж.к. "Младост 4“ автобусите се движат по постоянния маршрут до входа към действащата крайна станция, продължават направо по ул. "Проф...
Паркът "Врана", вече стопанисван от държавата, ще отвори отново врати след известно време. Това заяви за БНР областният управител Стефан Арсов. От днес паркът до някогашния царски дворец в покрайнините на София е недостъпен, след като Столичната община се отказа да го управлява, тъй като не е нейна собственост. Арсов обяви, че държавата ще влезе в..
11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели тази неделя - 13 юли. Планинските изпитания отново са със старт-финал пред хижа “Момина скала”, където се очаква хиляди да се включат и в останалите активности покрай състезанията, съобщават организаторите. Стартът ще бъде даден от 11.00 ч. на поляната пред хижата. Събитието се..