Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознат вид къртица обитава Странджа

Изследванията на Talpa martinorum тепърва започват

Снимка: Недко Недялков

Международен екип от учени с участието на д-р Недко Недялков от Националния природонаучен музей откриха нов вид бозайник в България. Новооткритият обитател е вид къртица, която живее в Странджа планина. До този момент в България бяха познати два вида къртици  - обикновена и черноморска сляпа къртица. През 2000-та година нов вид прилеп беше открит на територията на страната ни, а България може да се похвали с уникално биоразнообразие на бозайници, птици и влечуги.

Кръстихме новия вид къртица Talpa martinorum в чест на семейството Владимир и Евгения Мартино - двама съветски изследователи, които са посветили живота си на изследването на балкански бозайници. Не знаем почти нищо за биологията на новия вид, изследванията тепърва започват,  коментира д-р Недялков

Около 101 вида бозайници обитават територията на България в този момент. Някои от тях са ендемити и застрашени видове като например добруджанския хомяк и мишевидния сънливец. По-голямата част от застрашените видове са дребни бозайници, които се нуждаят от специални условия на живот. За да не изчезнат завинаги са необходими по-големи грижи за техния био-хабитат.

България е едно от местата в Европа с най-голямо биоразнообразие. Спомням си очарованието и изненадата на колегите ми от чужбина, когато видяха, колко много различни и дори редки видове животни се крият по територията на страната ни - каза още д-р Недялков


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Картина

Представят непоказвани творби на Георги Лечев

Петнадесет от най-характерните творби на Георги Лечев ще бъдат подредени в изложбата “Път в синьо“ в София. Експозицията ще бъде открита на 14 октомври, съобщава БГНЕС.  Картините, подбрани от личната колекция на семейството специално за тази изложба, ще бъдат показани за първи път пред публика.  Георги Лечев напусна този свят на 8 май т. г. “Път в..

публикувано на 13.10.25 в 14:36

Денис Коробко е първият носител на наградата за литературен превод "Виктор Пасков"

Първото издание на литературните награди за превод на името на Виктор Пасков през септември отличиха Денис Коробко за превода му на романа "Титан" от Сергей Лебедев на руски език. Наградата е инициатива на Къща за литература и превод – София и Мари Врина-Николов. В своя превод Коробко е успял да предаде особената смесица от документалност и поезия на..

публикувано на 13.10.25 в 13:26

Група Jazzbore изпяха "Росни ми, росни, Росице" с нов аранжимент

Музикантите от група Jazzbore гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да ни разкажат за новата си музика. Певицата Савина, Борис Петков, човекът поел аранжиментите на песните и Андрей Велков – барабанист, перкусионист, вдъхновител и мост на групата, човекът, който изглажда проблемите в групата, за да съществува тя в хармония и мир..

публикувано на 13.10.25 в 13:05

Ще бъде ли възстановен скоро Симеоновският лифт?

През месец юни кметът на София Васил Терзиев представи във Фейсбук Пътна карта за възстановяването на лифтовете на Витоша. Тя се състои от пет стъпки: проект и осигуряване на финансиране, анализ на законодателната рамка, актуализиране на Плана за управление на Витоша, приемане на устройствени планове и реализиране на инвестицията.  Според Васил..

публикувано на 13.10.25 в 11:29

59 бебета са родени с донорската "Инвитро програма" на Столичната община

59 са децата, за които Столичната община е получила информация, че са се родили след финансиране от бюджета на София на инвитро процедури с донорски яйцеклетки, съобщават от пресцентъра на общината. Наско е най-новото попълнение в групата бебета, чиито родители са участвали в Програмата за финансово подпомагане на семействата и двойки с..

публикувано на 13.10.25 в 11:24
Кметът на район

Трамвайно трасе ще свързва "Дружба" и "Младост" 3

В "Младост“ ще бъде изградена нова детска площадка, в района на в.з Американски колеж. Освен детските съоръжения, тя ще включва и уютен кът за отдих, където родителите ще могат спокойно да наблюдават децата си. Проектът е резултат от вота на гражданите в инициативата "Граждански бюджет - София решава“. Пред радио София кметът на район "Младост“..

публикувано на 13.10.25 в 10:27
Българска академия на науките

БАН отбелязва 156 г. от основаването си

Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание.  Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".

публикувано на 13.10.25 в 09:01