Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Единият от двата подготвени от здравното министерство варианти за нов здравен модел - този с пълна демонополизация на здравната каса, също предвижда увеличаване на данъчно-осигурителната тежест, пише СЕГА. При варианта с няколко каси, които да поемат основния пакет, който сега е грижа само на НЗОК, трябва да има и ръст на здравната вноска с 2%, става ясно от проект, представен от здравното министерство на лекари и фармацевти.  Моделът с падане на монопола на НЗОК е предпочитан от министъра на финансите Владислав Горанов, докато МЗ смята за поудачен варианта, при който се въвежда задължителна допълнителна застраховка в частните фондове от 12 лв. на месец, а НЗОК остава задължителна за всички. Тя обаче ще поема само лечение до 700 лв., като 15% от него ще се плащат от пациента. Частните застраховки пък ще покриват лечението над тази сума.

На над 500 родители са издадени наказателни постановления, заради това, че не пращат децата си на училище. Глобите са от 50 до 150 лв., а при следващо наказание сумата се увеличава, информира ТРУД. През миналата учебна година заради същото провинение са спрени 100 300 социални помощи, каза министърът на образованието Красимир Вълчев, който посети обединено училище “Св. Авксентий Велешки” в Самоков. “Държавата с всичките си институции действа като една машина. Работим съвместно, за да прекъснем тази култура на ниска образованост”, каза министър Вълчев. Той отчете, че 1159 екипа за обхват със 7099 представители на различни институции са сформирани до момента. Те обхождат адреси от 29 август до 30 септември.

Частните университети да нямат право да заявяват прием, който да надвишава с 15% реализирания от предходната година. Такава промяна обмислят в образователното министерство, съобщи в Боровец просветният министър Красимир Вълчев, цитиран от МОНИТОР. Към момента ограничение за приема в частните вузове няма. Тази година в държавните висши учебни заведения приемът е изпълнен на близо 90%. В частните обаче от предвидените 14 335 места са реализирани само 47% (6778).

Просветното министерство смята да регулира приема и в частните университети. Идеята на министър Красимир Вълчев е те да могат да приемат не повече от 15-20% от приетите през изминалата година студенти, продължава темата и СЕГА. Държавата по принцип регулира приема в държавните вузове, като от няколко години го намалява в специалностите с излишък на кадри (икономика, администрация и управление и т.н.) и го увеличава в направленията, в които има глад на висшисти (педагогика, инженерни и т.н.). При частните вузове обаче няма регулация. Най-често те залагат много висок прием, който след това не успяват да запълнят. За м.г. например реализираният прием при тях е едва около 40%. Министър Вълчев даде фрапиращи примери, като например известния случай с Пернишкия университет, където при 300 планирани бройки са били приети едва 19 души.

Кметът на София Йорданка Фандъкова прочете по превратен начин доклада на Европейската сметна палата, в който за пореден път столицата ни изпъква като един от най-мръсните градове в ЕС, а българите оглавяват класацията по най-много изгубени години в добро здраве заради мръсния въздух - 2.5, съобщава СЕГА. Тя отхвърли част от констатациите като остарели и изтъкна, че по всички показатели София се подобрява, а в някои отношения стои най-добре сред шестте наблюдавани града. Освен това общината имала 100 "много конкретни" мерки за въздуха.

Стоки от една и съща марка и опаковка трябва да имат еднакво съдържание. Това гласи решение, прието днес от Европейския парламент, пише МОНИТОР. Изследванията, извършени в няколко държави в ЕС, доказват, че съществуват разлики в състава на изделията. Дискриминацията на потребители е недопустима, се посочва в решението. Ако някое дружество разпространява стока с различен състав в различни държави от ЕС, стоката не трябва да има същата опаковка и да бъде рекламирана по същия начин, се допълва в документа. Разлики са открити не само в състава на хранителни стоки, но и в препарати, козметика, тоалетни принадлежности и изделия, предназначени за бебета, се уточнява в съобщението на ЕП.

Държавата ще дотира почетния председател на ДПС Ахмед Доган с 27.4 млн. лв. за една година. Това става възможно, след като Доган навлезе мощно в енергийния бизнес, при това в лично качество, разказва СЕГА. Той е купил мажоритарен дял от ТЕЦ "Варна", на който държавата плаща за студен резерв. Това са мощности, които би трябвало да се поддържат в изправност и да могат да бъдат включени във всеки един момент, когато това се наложи. Цената на сделката за придобиването на ТЕЦ "Варна" не е ясна, но според "Медиапул" става въпрос за 3500 лв. Доган купува централата от децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Почетният председател е платил 1800 лв. на Станислав Папазов за 36% от акциите на фирмата им "Сигда" и 1700 лв. на Ивелина Папазова - за 34 на сто. С това Доган вече притежава 70% от собственика на ТЕЦ "Варна".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Манолова

Манолова готви съдебна жалба срещу решението за увеличение на цената за паркиране в София

Лидерът на гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова обяви, че подготвя съдебна жалба срещу решението, с което е увеличена двойно цената за паркиране в така наречените "синя" и "зелена" зона в София, а обхватът на двете зони е разширен.  Зоните на раздора - как софиянци реагират на реформата в паркирането Според Мая Манолова..

публикувано на 17.11.25 в 17:31
Борис Бонев

Държавните институции са присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София

Председателят на “Спаси София” Борис Бонев и Андрей Зографски – зам.-председател на комисията по транспорт в Столичния общински съвет предупредиха на пресконференция, че държавните институции са си присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София.  Според "Спаси София" държавните институции са присвоили общо над 1000 паркоместа , при..

публикувано на 17.11.25 в 16:07

Годишната инфлация в България се забавя леко през октомври до 5,3%, но месечната скочи с 0,9%

Инфлацията в България забавя леко темпа си на растеж през октомври, показват последните данни на Националния статистически институт. Годишната стойност на индекса достига ниво от 5,3% спрямо 5,6% през септември. На месечна база обаче се отчита рязко ускорение на ръста на цените с 0,9%, след като предишния месец имаше дефлация от 0,8 на сто...

публикувано на 17.11.25 в 13:10

Разходка на домашен любимец без каишка - 100 лева глоба!

Всяко домашно куче трябва да се извежда извън дома на повод . Може да бъде пуснато свободно само в обособени заграждения. Разпоредбата е записана в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това обясни за БТА ветеринарният лекар д-р Божидара Гинчева, началник-сектор "Околна среда" към Столичния инспекторат . Репортерска проверка..

публикувано на 17.11.25 в 11:54

С ръст на осигуровките, заплатите в Националната библиотека намаляват

Заплатите в една от най-авторитетните ни институции Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", които от години не са вдигани и са сред най-ниските в страната, след повишаване на осигуровките, ще намалеят, съобщава БГНЕС. Тази ситуация е изключително тягостна за висококвалифицираните специалисти, които работят в НБКМ. Сред тях има..

публикувано на 17.11.25 в 08:08

Остава топло за средата на ноември

В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време.  Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли.  Минималните температури ще бъдат между 0° и..

публикувано на 14.11.25 в 19:55
Ангел Кунчев

Ваксината срещу варицела става задължителна

Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..

публикувано на 14.11.25 в 12:21