Проф. Божидар Манов - кинокритик. Декан на факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ, преподавател в НБУ, автор на десетки книги, сценарии и научни трудове.
Филип Трифонов - актьор. Една от звездите на българското кино. Участвал е в десетки филми като „Момчето си отива“, „Не си отивай“, „Адио Рио“, „Изпит“, „Преброяване на дивите зайци“, „Оркестър без име“ и много други. С много постижения и на театралната сцена, част от екипа на Сатиричния театър.
Богдана Карадочева - поп изпълнител на едни от най-популярните български хитове. Има дуети с български и чуждестранни звезди. За нея пишат песни най-изтъкнатите текстописци и композитори.
Васил Найденов - поп изпълнител, един от най-обичаните и популярни български музиканти, който продължава да радва публиката си и днес.
Гергина Тончева - дългогодишен директор на НГДЕК от самото й основаване през 1977. Пример и символ на доброто образование в България
Акад. Пламен Карталов - режисьор, оперен мениджър и педагог. Като директор на Софийската опера и балет въвежда една от най-ефективните и продуктивна организация на управление с голям успех в международното сътрудничеството. С голям принос за световната слава на българското оперно изкуство.
Димитър Симеонов - музикант, композитор и преподавател, основател на естрадния оркестър на БНР и БНТ, за който работи десетилетия наред като инструменталист, композитор и аранжор. Основател и ръководител на оркестър „София“, който 2019 година ще навърши 55 години. Първият преподавател по саксофон в ДМА.
Валентин Бобевски - известен български диригент и композитор. Художествен ръководител на Ансамбъла на строителни войски, младежкия хор „София“, хор „Гусла“. Носител на много национални и международни награди.
Акад. Александър Балкански - най-популярният български цирков артист по света и създател на най-големия цирк в страната. Балкански развива, популяризира и съхранява традициите на цирковото изкуство.
Проф. д-р Николай Овчаров - известен български археолог, член на редица световни научни институции. Преподавател и откривател, носител на десетки звания и отличия
Владимир Пенев - актьор с изключителен принос в съвременното българско театрално и кино изкуство. Министър на културата, носител на редица отличия. Любимец на българите.
Рада Москова - писател, драматург и сценарист. Един от най-обичаните автори на детска литература. Приносът й в българския духовен и културен живот е неоспорим.
Мими Николова - голямата звезда на българската естрада, изпълнител на „Замълчи, замълчи“, „Когато луната изплува“, „Двата бряга“ с Борис Годжунов, „Бягство в Ропотамо“, изпълнител на хитова филмова музика.
Почетен знак на Столична община получават:
Национална спортна академия „Васил Левски“ за 75 годишния й юбилей - единственото специализирано спортно висше училище в България дало на страната ни всички основания за национална гордост. - Проф. Пенчо Гешев.
Проф. д-р Цекомир Воденичаров - декан, основател и идеолог на първия Факултет по обществено здраве в МУ. Автор на над 300 публикации и десетки монографии в областта на общественото здраве и здравния мениджъмънт
Фолклорен ансамбъл „ЖАР“ при читалище „Петър Берон“ за 80 годишнината му. Носител на множество награди и дипломи от участия в редица наши и международни фестивали и конкурси. През всички тези години съхранява и разпространява красотата на българското фолклорно изкуство и традиции.
Държавен музикален театър - София по повод 100 години професионален оперетен театър и 70 години от създаването на театъра, на чиято сцена са създадени най-великите образци на класическата оперета и мюзикъл.
Камерен вокален ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният“ по повед 50 годишния му юбилей. Първият състав, представил на концертния подиум у нас и в чужбина старинните православни български песнопения. Имат зад гърба си стотици концерти и активна звукозаписна дейност. Емблема на българското църковно хорово изкуство.
Хорът на софийските момчета при читалище „Цар Борис Трети“, който е създаден още през 1968 година от Лиляна Тодорова. От 1989 до сега диригент на хора е проф. д-р Адриана Благоева. Под нейно ръководство хорът е записал и издал 11 самостоятелни диска и участвал в десетки сборни. Хорът е със сериозен и разнообразен репертоар, високи професионални достижения, заради които е канен за участия и отличаван на конкурси.
Със Значката на София са отличени:
Негово превъзходителство г-н Ставрос Августидис извънреден и пълномощен посланик на Република Кипър в Република Бългрия. Н. Пр. е инициатор на редица културни проекти, свързани с нашата столица. Като познавач на софийските забележителности той ги пресъздава в картини, а изложбите му са посветени на благотворителни каузи. Теди от протокола.
Г-н Рашко Иванов - председател на Националната общност на българите в Хърватия за развитието и популяризирането на българо-хърватските културни и духовни връзки и за неговата 75 годишнина. Не отговаря.
Проф. Захари Георгиев - изтъкнат български композитор и дългогодишен продуцент и редактор в БНТ и БНР. Автор е на музика за телевизионни предавания. Композитор на редица български хитови песни. Тази година българската общественост чества 70 годишнината му и 50 години творческа дейност
Петър Спиридонов Недевски - български математик, един от основателите и ръководител на Националната природо-математическа гимназия, която тази година навърши 50 години.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..