Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от Русе с 3D модели и виртуален музей на древноримски крепости в България и Румъния

3D принтирани модели на артефакти
Снимка: Златина Йовкова

Учени от Русенския университет "Ангел Кънчев" представиха на конференцията Additive Days в "София тех парк" проекта си за интерактивна визуализация на древноримското културно наследство в трансграничния район между България и Румъния. Една от основните дейности по проекта, реализиран заедно с Регионалния исторически музей в Русе и Музея по национална история и археология в Констанца, е използването на съвременните 3D технологии за създаване на триизмерни дигитални модели и миниатюрни реплики на римски крепости, обекти и артефакти.
    
Доц. Пламен Захариев разказа пред Радио София какво представлява проектът. Посредством безпилотни летателни апарати - т. нар. дронове, се заснемат различни археологически комплекси. Досега са дигитализирани 16 такива обекта - осем в България и осем в Румъния.  Получените фотоизображения и видеоклипове могат да се използват от археолозите и геодезистите за определяне размера на крепостите, дължините на стените, обема и т. нат. Използвайки записите от дроновете, учените създават и умалени триизмерни модели на тези археологически комплекси чрез 3D принтиране. Интересното тук е, че единият използван 3D принтер печата плътни триизмерни фигури от обикновена офис хартия. Доц Захариев подчерта:

Ние не искаме да заличим историческите артефакти. Искаме да създадем предпоставка чрез съвременните IT технологии те да бъдат популяризирани сред по-голям кръг от хора и по този начин да върнем хората обратно в музеите. Представете си, че отидете в Регионалния исторически музей в Русе и там виждате един невероятен триизмерен модел, а неговият оригинал е пет пъти по-голям и се намира в Констанца. Виждайки няколко такива обекта, ще кажете: "То си заслужава да се отиде до Констанца и да се види какво има там".

Доц. Пламен ЗахариевПрез последните няколко години специалистите използват наличните вече 3D модели, за да създават приложения с добавена реалност. В рамките на проекта са изработени две книги, които съдържат информация за 16-те римски крепости и чрез специализирани приложения за мобилни устройства, които са безплатни, може да бъдат свързани изображенията от страниците със съответен триизмерен модел на екрана на мобилното устройство. Следващата стъпка в развитието на технологиите ще бъде виртуалната реалност. По време на конференцията Additive Days екипът от Русенския университет представя виртуален музей, в който експонати са част от дигитализираните обекти в България и Румъния.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Пъневска

Елена Пъневска с приз за радиожурналистика от “Арлекин”

Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..

публикувано на 30.06.25 в 18:04

Официално откриха обновения поклоннически път “Рилският Чудотворец”

Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..

публикувано на 30.06.25 в 17:41
Ремина Алексиева

"Зелено побутване“ стимулира устойчивите избори на хората

Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева -  експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека.  Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме.  Открития от поведенческата..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Каква е историята на българския лев

На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица.  “Още от времето на..

публикувано на 30.06.25 в 15:56

"APT." - трансатлантическият хит на полугодието в "Мюзик Пойнт"

Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT."  и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието,  радвали се на успех в еърплей чартове..

публикувано на 30.06.25 в 14:40

Изложбата "Къщите и хората" представя традиционните селски къщи и техните истории

Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..

публикувано на 30.06.25 в 13:55

Северина Станкева: Без литературата видеоигрите нямаше да са същите

Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..

публикувано на 30.06.25 в 13:18