Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Информираното решение е правилното решение преди да се тегли кредит

Снимка: Pixabay
Пазарът на недвижими имоти е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Темпът, с който банките отпускат ипотечни кредити, се ускорява. По данни на БНБ ръстът през юли на годишна база е с 9%, а потребителските кредити са се увеличили с над 15%. Лихвените проценти продължават да падат въпреки прогнозите на специалистите, че този процес ще спре. Тези условия изкушават много хора да инвестират в жилищен имот. За какво трябва да внимаваме, когато теглим ипотечен кредит? Каква е цялостната картина на пазара на имоти - за това разказва кредитният консултант Николай Устамитев.

Пазарът в момента е по-стабилен отколкото беше през 2008 г. Банките започнаха да стават по-предпазливи в раздаването на кредити, коментира Устамитев. Много хора смятат, че повишаването на цените на имотите много прилича на бума от преди 10 г., но това не е така, защото тогава лихвите са били по-високи, а хората са имали много спестявания в банките заради по-високите лихвени проценти по депозитите, докато в момента тези лихви са нищожни и има хора, които предпочитат да инвестират спестените си средства в имот.

Има и много млади хора, които предпочитат да изтеглят кредит и да си закупят жилище вместо същите пари да дават за наем. Хората, които искат да си закупят жилище трябва да имат първоначална преценка на финансовите си възможности. Има кредитни консултанти, които са извън конкретна банка, които могат да им помогнат да разберат какъв кредит могат да си позволят спрямо доходите си. Една ипотечна сделка обикновено стои на два основни фундамента - първо, кредитоспособността на този, който иска да изтегли кредит от банката, вторият фундамент е обезпечението.

Преди да се предприеме тегленето на кредит трябва да се провери съотношението между дълга и нетния доход. За България обикновено това съотношение е 60%. Когато говорим за общ дълг не става дума само за вноската, която ще се плаща по новия ипотечен кредит. Става дума също за стоков кредит, кредитна карта, потребителски кредит, друго плащане, което обикновено се забравя. Друг важен аспект е остатъчният доход или т.нар. социална поносимост на кредита - възможността хората с кредит да покриват семейните си нужди. Ако тези съотношения бъдат балансирани, то банката може да отпусне кредит на кредитоискателя.

В момента е силно конкурентен банковият пазар и съответно лихвените равнища не са високи. Всеки потребител трябва сам да реши дали иска кредитът, който тегли дали да бъде с променлива (плаваща) или фиксирана лихва, но това зависи и от годините, за които ще се изплаща кредитът. Всяка банка сама определя и наказателната си лихва, която се прилага при просрочие на вноските по кредита.

Преди да се изтегли кредит е необходимо да се обърне внимание и на годишния процент на разходите. За финансовите консултанти това е най-добрият показател за общата цена на кредита на потребителя, защото в този показател се генерират всички разходи за заема във времето. Добре е, когато се преценяват офертите за кредити на банките, да се вземе предвид точно този показател. Трябва да се сравнява еднакъв срок и еднакъв размер на кредита.

Препоръчително е, когато се сравняват оферти, да се разглежда годишният процент на разходите заедно с общо върнатите суми в края на периода. Това е най-прецизният количествен измерител. По високият ГПР не означава по-висока върната сума. Банките са задължени вече, когато се дава оферта, да дават Единен стандартизиран информационен формуляр, в който са записани всички разходи, дори и месечните такси по разплащателната сметка, която се открива при даването на кредит, а ГПР включва освен лихви и комисионни, също така и такси, включително и таксата за предсрочно погасяване на кредита”.

Важно е да се знае също, че банките не са склонни да финансират закупуването на имот “на зелено”, т.е. без Акт 16, но в случаи на еднофамилна къща, например, отпускат заеми. Причината за това е, че не могат да обезпечат кредита в случай на неплащане от страна на потребителя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00