Швеция постига най-добрите резултати в Европа по пътна безопасност и успява да сведе жертвите до броя им такъв, какъвто е бил през далечната 1923 г., когато за разлика от днес е имало значително по-малко автомобили на пътя. Рикард Косини казва, че това е в резултат от много неща.
"Една основна промяна, обаче, беше направена през 1997 година. Тогава парламентът ни прие "Визия нула". Това беше голяма промяна в мисленето за всички шведи, за шведската администрация и ни накара да преосмислим начина, по който възприемаме пътната безопасност. В нашата система имаме споделена отговорност, в която предприемачите и инженерите са отговорни при смърт, но ние, като oтделен индивид, когато напуснем дома си и се включим в движението, също носим отговорност за безопасността на другите", посочи Косини.
"Не съм запознат с действията по вашата безопасност", каза той относно нещата, които можем да интегрираме в България, за да изградим по-добър модел за пътна безопасност, но посочи ключовите фактори в Швеция.
"Един от тях е провеждането на политики на най-високо ниво - от политици по най-високите нива на властта. Трябва да е ясно за всички каква е основната цел, като в също трябва да изградите силна администрация, която да има водеща роля, да използва опита на всички останали агенции и да се вслушва в тях. Трябва всички да взимат участие, да се срещат редовно и да постигат прогрес към общата цел. Трябва политиките за постигане на пътна безопасност да са общодостъпни, така че обществото да ги припознае", допълни Косини.
"Трябва да имате силни и ясни политики, които да не бъдат интерпретирани различно от основната идея, която е пътната безопасност и запазване на човешкото здраве", каза още Рикард Косини.
Целия разговор на Божидар Янев с Рикард Косини - чуйте в звуковия файл.
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..