Целта е да се изпрати послание до всички български жени, че от най-голямо значение в битката с болестта е установяването ѝ в начален стадий. През целия октомври специалисти от общо 11 лечебни заведения в София, Пловдив, Варна и Стара Загора извършват безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата.
Досега в рамките на шестте издания на инициативата в небето вече са излетели 7200 балона с имената на жените, загубили битката с рака на гърдата, посочи председателят на фондация "Една от 8" Нана Гладуиш.
"Заболяването е лечимо, ако бъде открито рано" – отбеляза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя припомни, че Столичната община всяка година отделя над половин милион лева за различни скринингови програми, в това число и за рак на млечната жлеза.
„За да не изпращаме все повече балони в небето, е важно да убедим всички жени да се преглеждат“, каза пред Радио София кметът Фандъкова.
Над 16 хиляди и 300 жени са обхванати от началното на кампанията на Столичната община, поставено през 2015 година. Тази година са прегледани около 3 хиляди жени, съобщи Фандъкова.
Първа АГ болница "Света София" ще удължи с половин месец кампанията за безплатни прегледи. А в мобилния кемпер на фондация "Една от 8" се преглеждат жени в малки населени места в цялата страна. До момента са обхванати над 2300 жени. Дори и при ранно откриване на заболяването, обаче, е много важно и навременното и адекватно лечение, коментира Нана Гладуиш.
Чуйте още по темата.
Хора с трайни увреждания и в неравностойно положение ще могат да използват безвъзмездно търговски обекти-павилиони, предоставени от Столичната община, както вече съобщи Радио София в края на миналата седмица. Инициативата е на основание чл. 17 от Наредба за пазарите на територията на Столичната община за хора с трайни увреждания или..
Във връзка с подмяна на спирателни кранове по ул. "Тодор Каблешков“ в ж.к. "Красно село“, на 10 март 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 10.00 до 18.00 часа на клиентите на "Софийска вода“ в района на: - ул. "Тодор Каблешков“ от бул. "Братя Бъкстон“ до ул. "Ген. Стефан Тошев“ - бл. 208 - висока зона При..
Днес ще бъде слънчево, над западната половина от страната с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб до умерен юг-югозападен вятър и с него още ще се затопли, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, по-ниски по морския бряг – между 12° и 17°, в София - около 22°. В планините ще бъде слънчево, над масивите от Западна България..
Анна Александрова е председател на Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание и депутат от район “Надежда” - затова с нея говорим не само за Фестивала на традициите: "Фестивалът стартира с по-малък формат много отдавна в кв.Требич. Днес ще се насладим на хубава, наситена фолклорна програма, ще оценим и качествата на питките,..
Днес предаването гостува на Зимния фестивал на традициите в Илиянци – район Надежда – Столична община. На централния площад ще се съберат любители на българските обичаи, фолклора, кулинарията и виното. Първият ни гост е Илиана Влъчкова – дългогодишен секретар на Читалище „Отец Паисий-1930“ и автор на книгата "90 години Читалище „Отец..
Историята на рода Богориди. Кой е нейният родоначалник? Кой е Атанас Богориди? Арх. Ивелин Любенов, генеалог, разказва: "Вероятно родът е още по-древен - не е доказано, но може би е болярски и архонтски, има връзка с рода на Берон и на Раковски. В труда на доц. Йордан Желев от ЦДА към ДАА, са описани членовете на рода, но има и непознати Богориди."..
Малко за историята на най-известните сгради в центъра на София. Начална точка - метростанция Софийски университет, крайна - катедралния храм "Света Неделя": Коя е първата сграда на СУ? Кои са все още съществуващите предишни здания на Народната библиотека? Какви са били другите функции на старото, изгоряло отдавна Народно Събрание? Кое министерство се..