Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език - преодолимото препятствие за бежанците, които остават в България

Една от дейностите за подпомагане на социалната и икономическа интеграция на хората, които получават статут на бежанец или хуманитарен статут, е изучаването на български език. Огромна роля тук има и Българският червен кръст (БЧК). Самостоятелно, червенокръстката организация предоставя обучения за граждани на трети страни от 2014 г., когато се създава Интеграционно-информационният център за бежанци в София.

Групата е голяма - повече от 10 души. Идват със желание. Повече са жените и повечето са от Сирия и Ирак. Много от тях говорят, контактуват на български език. Най-важното е, че имат желание да учат Български език, което мен ме радва, обясни Адриана Димитрова, която е преподавател по Български език за чужденци.

Всяко ниво е към 120 часа като курсистите имат три пъти седмично занимания по три часа, а скоро и три пъти по четири часа. Чужденците не срещат големи трудности. Повечето имат повече проблеми единствено с писането, защото голяма часдт от курсистите предпочитат да наблегнат на говоримия български език, което им е от полза. Старая се да се правят повече разговори, които са от ежедневието. Например, искат да отидат и да си направят лична карта - какво трябва да кажат, какво могат да чуят като отговор и други ситуации, обобщава Димитрова.

Сирийката Дарида, разказва че е дошла в България преди три години и живее в кв. “Свобода”. Тя има и две деца - момче и момиче, които посещават училище и детска градина и двете ѝ деца се справят добре с езика. На нея самата ѝ е трудно да се справя с глаголите, но говори добре български език. В Сирия Дарида е работила като учител по френски език и би се занимавала със същото в България. Животът в страната ни ѝ харесва много. 

Времето, прекарано в курса, е превърнало всички в приятели, които си помагат, което доказва и историята на Абдул, който е в страната ни от една година. Сега вече мога да чета и малко мога да пиша, разказва той. Преди 30 години Абдул е бил женен за българка и има три деца, с които поддържа връзка по телефона. В момента Абдул живее в страната ни заради войната в неговата страна. В курса е намерил много приятели, както и сред съседите си, сред които също вече има свои познати и приятели. 

Слушайте ни и следващата събота, когато ще научите повече за работата на БЧК с бежанци и мигранти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43