Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Стефанов - момчето, което гради мостове и смята младите хора за страхотни "мини машини"

Продължава седмицата, която в Радиоприемница сме посветили на съвременните будители.

Днес срещата е с Михаил Стефанов - основател на фестивала The bridge и видео платформата „Мини машини“. Наричат го „говорещият с тийнейджъри“, защото намира път към една от най-трудните възрастови групи, учи ги на ценни способности за общуване и обединява стотици младежи в България в ценности като самоувереност, развитие на талантите и желание за изява.

The Bridge е  младежки фестивал по изкуствата, който се провежда във Видин близо 10 години (от 2010). В него досега са участвали повече от 1000 деца и талантливи младежи, които в рамките на седмица властват и творят в работилници по визуални изкуства, музика и танци…

Много хора ми викат, че съм луд – да се занимавам със стотици тийнейджъри. Но аз ги харесвам – казва Михаил Стефанов. – Привлича ме творческата им енергия. Много малко е необходима за да тласнеш кълбото от енергия в позитивна посока. Само трябва да предизвикаш интереса им. Това е ключът. Стане ли им интересно – света ще преобърнат.

Михаил Стефанов признава, че не е сам в начинанието – в The Bridge помагат и участват около 40 души – доброволци, млади професионалисти, творци.

Успехът в работата с младите хора той обяснява с взаимното удоволствие, което изпитват – и той самият, и тийнейджърите.

Гледам да се обграждам с хора, които са смели, избират доброто всеки ден, не се оплакват и вдъхновяват. Смятат, че съдбата им зависи от тях самите, а не от външните обстоятелства. Мрънкането е безплодно за мен.

Той е убеден, че покрай базовата информация и знания, които децата получават в училище (например за Вазов и творчеството му), те могат да правят и изследвания, да се научат да мислят, да раждат идеи за събития (за Вазов)…

Самият Михаил Стефанов преподава на осмокласници, и то неща, които ги няма в учебната програма.

Друг негов проект е Мини машини, който вече прераства в първата платформа за развиване на умения на бъдещето.

Под мини машини той има предвид умни, готини, надъхани, страхотни, невероятни млади хора.

Този проект е от една година и е провокиран от мнения на хора от големи компании, че младите хора нямат уменията, нужни за бъдещето – общуване, работа в екип, мислене, решаване на проблеми.

Платформата предлага сериал с герои, които учат на някакво умение.

Всъщност повече за проектите и за самия Михаил Стефанов научете от разговора на Катя Василева с него.

Премиерата на първия сезон, чието тема е Решаване на проблеми, е 31 октомври от 18:30 ч. в Политехническия музей.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44