Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК в помощ на бежанците

Близо 3 хиляди души, предимно със статут на бежанци или хуманитарен статут, са получили подкрепа от БЧК през последните 9 месеца. Общият брой на подпомогнатите обикновено надвишава броя на посещенията, тъй като при едно посещение бежанците често получават повече от една услуга чрез Бежанско-мигрантската служба. Вече 25 години мигрантската служба подпомага търсещите закрила и убежище при социалната им ориентация и интеграция, намирането на работа, достъпа до здравни услуги.

Бежанско-мигрантската служба е създадена през 1997 г., но работата с бежанци започва през 1993 г. след като през 1992 г. България подписва Женевската конвенция за бежанците от 1951 г. и Нюйоркския протокол. Първоначално започва процес на изграждане на система за предоставяне на убежище в България, което отнема няколко години и докато се създават структурите, БЧК на терен започва да изпълнява дейности, свързани със социално включване на търсещи закрила лица и интеграционни мерки за бенефициенти на международна закрила, т.е. бежанците, обясни ръководителят на Бежанско-мигрантската служба на БЧК Марияна Стоянова.

По думите ѝ основните проблеми, които разрешават за хората, потърсили помощ, са достъпът до здравни услуги. Поради езиковата бариера бежанците имат нужда от медиатори, каквито от БЧК им осигурават. Има и хора сред бежанците, които търсят организацията, за да им помогне да запишат децата си на училище, да си намерят работа, по-рядко ги търсят и за съдействие за намиране на жилище.
Много често се налага да помогнем и с плащане на някой наем или режийни на някое семейство, където основно бащите работят, но са останали без работа и нямат средства. Също така организираме и курсове по Български език, посочи Стоянова.

През всички тези години БЧК винаги е намирал донори. Най-силният и голям донор, с който БЧК работи от 25 години, е Върховният комисариат за бежанците. Ние изпълняваме годишни програми, финансирани от него, където има интеграционен компонент и основно това са курсове по Български език и възможност да се заплаща такса за професионални курсове за хората, които вече имат статут.

От БЧК подпомагат бежанците и за намиране на работа, защото имат връзки с работодателите. Особено внимание се отделя на уязвимите случаи - на хронично болни, възрастни бежанци, на хора с психични проблеми, особено на хора с депресия. Такива хора биват насочвани към фондация “Център - Надя” или към психиатри или психолози, допълни Стоянова.

Освен пряко с бежанците, Бежанско-мигрантската служба на БЧК, работи за укрепване на гражданското общество в България и разчупване на стереотипите за бежанците, като се опитва да създаде към тях отношение на приемане и толерантност. Стоянова разяснява, че през последните години, особено след 2013 г., с навлизането на по-големите бежански групи, от организацията работят с пиари за обективно отразяване в медиите на предизвикателствата, които носи миграцията, както и за публичния образ на самите бежанци, че това са напълно нормални хора с нормални, човешки стремежи и желания и не бива да бъдат възприемани като заплаха.

Освен това се работи и на ниво институции, т.е. представители на БЧК работят в различни работни групи като Комитета за наблюдение на фонда “Убежище, миграция, интеграция”, координационните срещи, които Агенцията за бежанците организира. БЧК участва и на международно ниво - Стоянова вече втори мандат е председател на платформата на европейските национални дружества, които работят с бежанци и мигранти.
Поддържат се контакти с колегите им от турския полумесец и с организациите в другите държави.

БЧК окуражава и т.нар. академична инициатива и тази година е факт, че Софийският университет е одобрил и пусна програма за магистърска степен “Социална работа с бежанци”, т.е. вече хора, които искат да се занимават и да имат подходящото образование, вече могат да го правят. Освен това националните дружества на червения кръст по целия свят имат система през международния Червен кръст за издирвания на хора, които поради военни конфликти или природни бедствия, са се разделили с близките си и ги търсят.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явор Велчев - YAVI с нов сингъл "Дъжд от любов"

“Дъжд от любов“ е озаглавен съвсем новият сингъл на изпълнителя Явор Велчев - Yavi, за който той разказа в предаването “Добър вечер, София“. “Дъжд от Любов” е поглед в бъдещето към новата ера, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Така музикантът и певец YAVI представя най-новата си песен. "Всъщност,..

публикувано на 24.01.25 в 13:30

Пациенти с някои форми на мигрена трябва да се диспансеризират

Мигрената е сериозен здравословен и социален проблем, засягащ от 10 до 15 на сто от населението , оказва влияние върху качеството на живот и трудоспособността на хората. Заболяването е генетично, характеризира се със силни пристъпи на главоболие , които могат да продължат до 48 часа и да доведат до значителна нетрудоспособност ...

публикувано на 24.01.25 в 13:24

Бойко Станкушев: Радиото не е само да си информиран, то е усещането, че някой мисли за теб

На 25 януари 2025 г. Българско национално радио навършва 90 години. През почти вековната история на Радиото през него са преминали стотици журналисти, които са част от разнообразното съдържание на медията. Един от тях е журналистът Бойко Станкушев, който от март 2019 година е и директор на Антикорупционния фонд. "Гледам на историята на БНР като..

публикувано на 24.01.25 в 12:48

Безплатен билет за Ледената пързалка "Юнак" срещу стъклени и пластмасови бутилки

На 25 януари 2025 г., от 10.00 до 14.00 ч., на Ледената пързалка "Юнак“, всеки, който занесе 10 кг стъклени бутилки или буркани, или 2 кг пластмасови бутилки или алуминиеви кенчета, ще получи безплатен билет за кънки. Инициативата трябва да ни напомни за важността на разделното събиране на отпадъци, каза пред Радио София Ива Стефанова -..

публикувано на 24.01.25 в 11:08

В Перник започва маскарадният фестивал "Сурва"

Над 12 000 участници от страната и чужбина ще представят пред публика и жури традиционни обичаи и игри с маски на 31-ия Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва", който започва от днес в Перник и ще продължи до 26 януари. "Сурва“ e най-авторитетната в България и в Европа изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Това е..

публикувано на 24.01.25 в 10:06

От 1 февруари СО ще събира информация от бизнеса и гражданите за количеството отпадъци, които генерират

От 1 февруари 2025 г. Столичната община ще събира информация от бизнеса и гражданите за количеството отпадъци, които генерират. Решението беше взето на последното заседание на Столичния общински съвет на 16.01.2025 г. Предстоящата промяна е необходима за начина, по който се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа..

публикувано на 24.01.25 в 09:04