Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЧК в помощ на бежанците

Близо 3 хиляди души, предимно със статут на бежанци или хуманитарен статут, са получили подкрепа от БЧК през последните 9 месеца. Общият брой на подпомогнатите обикновено надвишава броя на посещенията, тъй като при едно посещение бежанците често получават повече от една услуга чрез Бежанско-мигрантската служба. Вече 25 години мигрантската служба подпомага търсещите закрила и убежище при социалната им ориентация и интеграция, намирането на работа, достъпа до здравни услуги.

Бежанско-мигрантската служба е създадена през 1997 г., но работата с бежанци започва през 1993 г. след като през 1992 г. България подписва Женевската конвенция за бежанците от 1951 г. и Нюйоркския протокол. Първоначално започва процес на изграждане на система за предоставяне на убежище в България, което отнема няколко години и докато се създават структурите, БЧК на терен започва да изпълнява дейности, свързани със социално включване на търсещи закрила лица и интеграционни мерки за бенефициенти на международна закрила, т.е. бежанците, обясни ръководителят на Бежанско-мигрантската служба на БЧК Марияна Стоянова.

По думите ѝ основните проблеми, които разрешават за хората, потърсили помощ, са достъпът до здравни услуги. Поради езиковата бариера бежанците имат нужда от медиатори, каквито от БЧК им осигурават. Има и хора сред бежанците, които търсят организацията, за да им помогне да запишат децата си на училище, да си намерят работа, по-рядко ги търсят и за съдействие за намиране на жилище.
Много често се налага да помогнем и с плащане на някой наем или режийни на някое семейство, където основно бащите работят, но са останали без работа и нямат средства. Също така организираме и курсове по Български език, посочи Стоянова.

През всички тези години БЧК винаги е намирал донори. Най-силният и голям донор, с който БЧК работи от 25 години, е Върховният комисариат за бежанците. Ние изпълняваме годишни програми, финансирани от него, където има интеграционен компонент и основно това са курсове по Български език и възможност да се заплаща такса за професионални курсове за хората, които вече имат статут.

От БЧК подпомагат бежанците и за намиране на работа, защото имат връзки с работодателите. Особено внимание се отделя на уязвимите случаи - на хронично болни, възрастни бежанци, на хора с психични проблеми, особено на хора с депресия. Такива хора биват насочвани към фондация “Център - Надя” или към психиатри или психолози, допълни Стоянова.

Освен пряко с бежанците, Бежанско-мигрантската служба на БЧК, работи за укрепване на гражданското общество в България и разчупване на стереотипите за бежанците, като се опитва да създаде към тях отношение на приемане и толерантност. Стоянова разяснява, че през последните години, особено след 2013 г., с навлизането на по-големите бежански групи, от организацията работят с пиари за обективно отразяване в медиите на предизвикателствата, които носи миграцията, както и за публичния образ на самите бежанци, че това са напълно нормални хора с нормални, човешки стремежи и желания и не бива да бъдат възприемани като заплаха.

Освен това се работи и на ниво институции, т.е. представители на БЧК работят в различни работни групи като Комитета за наблюдение на фонда “Убежище, миграция, интеграция”, координационните срещи, които Агенцията за бежанците организира. БЧК участва и на международно ниво - Стоянова вече втори мандат е председател на платформата на европейските национални дружества, които работят с бежанци и мигранти.
Поддържат се контакти с колегите им от турския полумесец и с организациите в другите държави.

БЧК окуражава и т.нар. академична инициатива и тази година е факт, че Софийският университет е одобрил и пусна програма за магистърска степен “Социална работа с бежанци”, т.е. вече хора, които искат да се занимават и да имат подходящото образование, вече могат да го правят. Освен това националните дружества на червения кръст по целия свят имат система през международния Червен кръст за издирвания на хора, които поради военни конфликти или природни бедствия, са се разделили с близките си и ги търсят.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предприемачеството в помощ на борбата с домашното насилие

Кръгла маса за подкрепа на оцелели от домашно насилие чрез предприемачество ще се проведе днес (12 декември), от 18.00 часа в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Организатор е ThinkYoung в рамките на проекта EASE. Целта на проекта е да предостави възможност на експерти, изследователи и лидери на гражданското общество да споделят..

публикувано на 12.12.24 в 14:23

Късметът и щастието идват при тези, които ги търсят

Тази есен излезе от печат автобиографичната книга на волейболиста Владимир Николов „Високо“ . Съавтор на книгата е журналистът Виолета Цветкова , на която видният спортист разказва важни моменти от живота си. “Нейната заслуга е изключително голяма“, казва той. Идеята за книгата се заражда след бенефиса през 2016 г. , когато в разговор със съпругата..

публикувано на 12.12.24 в 14:17

Ученици сами създават електрически картинг в проекта EduKartGO

EduKartGO е образователен проект, който съчетава образованието и електрическата мобилност в интерактивна платформа за обучение. Програмата предлага възможност на ученици от 8-ми до 12-ти клас да сглобят електрически картинг от нулата. По време на процеса участниците усвояват основни умения в областта на науката, технологиите, инженерството,..

публикувано на 12.12.24 в 13:07

Коледно матине с вокална група "Радиодеца"

Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11.00 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде актрисата Гергана Цакова. Заедно с обичани мелодии, в концерта ще прозвучат две популярни детски песни от..

публикувано на 12.12.24 в 10:31

За какво да внимаваме, когато се подготвяме за сериозен ремонт

Кои жилища се ремонтират по-лесно - новото строителство, което има нужда от довършителни работи или старите апартаменти, които в много  случаи имат нужда от подмяна на ВиК и електрическите инсталации, но пък строителите казват, че са по-качествено изградени отговорите на тези въпроси дава Иво Касев , собственик на строителна фирма, който беше в ефира на..

публикувано на 12.12.24 в 10:02
Св. Спиридон

Православната църква чества свети Спиридон

На 12 декември православната църква чества свети Спиридон, епископ Тримитунтски, чудотворец. Той e един от великите светители и чудотворци на IV век. Свети Спиридон е роден на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея. Според житието му, изхранвал..

публикувано на 12.12.24 в 09:22

Строители предлагат консултации на желаещи да правят ремонт самостоятелно

Потърпевшите от некачествени ремонти съветват да се доверяваме само на препоръчани от близки хора майстори. Такива, чиято работа познават и могат да гарантират за изпълнението. В противен случай рисковете са да наемем хора за ремонт на ремонта. Ако сте решили да правите ремонта си сами, има строители, които предлагат консултация и точен план, който..

публикувано на 12.12.24 в 09:05