Скоро тези медикаменти може и да станат безполезни, заради резистентността, която развиват микроорганизмите.
Затова призивът и на кампанията тази седмица е за правилна и отговорна употреба на антибиотици, включително и в животновъдството.
Ние като пациенти можем също да допринесем - като не си купуваме антибиотици без предписание от лекар, като спазваме режима на приложение (например не го прекъсваме самоволно), дори като спазваме правилата за добра хигиена.
Злоупотребата с антибиотици излага на риск всички. Бъдете разумни! Помислете и съвет потърсете! – апелира представителят на Световната здравна организация (СЗО) в България д-р Скендер Сила по повод старта на Световната седмица за отговорното прилагане на антибиотиците.
Кампанията се провежда всяка година и страната ни отново е подрепена от СЗО.
Д-р Сила акцентира върху проблема, за който алармират специалистите: антибиотична резистантност има навсякъде. Пациентите с инфекции, причинени от устойчиви на лекарства бактерии, са изложени на повишен риск от по-лоши клинични резултати и дори смърт.
От 2016 г. България има разработен Национален план срещу антибиотичната резистантност, но той още не е одобрен официално от правителството.
Д-р Скендер Сила препоръча това да стане по-бързо.
Специалистите изтъкват, че от години не може да се създаде нов антибиотик. Резистентността от тези препарати се смята за отговорна за близо 33 000 смъртни случая годишно само в ЕС, а в световен мащаб – на 700 000.
Дори и да се спре употребата на антибиотици, резистентността няма да бъде премахната, ще са нужни години. Затова стремежът е за отговорна утопреба.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..