Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различните аспекти на българския език

На науката и постиженията е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица. Събеседници са учени от различни институти на Българската академия на науките. Акцентът днес е върху Института за български език към БАН, защото владеенето на езика ни е част от нашата идентичност и на фона на бързата глобализация, носител на отличителните характеристики на нацията ни.

Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ е най-старият институт в БАН. Създаден е първоначално като Служба за български речник. И до днес задачата да се събере лексикалното богатство на езика ни и да се обяснят значенията на думите, е на института, разказа проф. д-р Лучия Антонова от секцията за Българска диалектология и лингвистична география и зам. директор на института.  

Един от успехите на секцията по диалектология е издаването на двата обобщаващи тома на Българския диалектен атлас. Разпространението на български език на диалектно равнище излиза далеч извън съвременните държавни граници, казва проф. Антонова. Това, което ни отличава от останалите славянски езици, е отпадането на падежните форми, появата и развитието на сравнителна и превъзходна степен и др.
Картата на диалектите е достъпна в интернет и е интерактивна, което означава, че може да се видят основните групи диалекти, както и да се чуят отделни образци на говорите, а приложение към картата показва основните диалектни особености.

Произходът на българските думи ни дава повече информация за езика ни, за връзките на българския език с други езици и народи, дава ни информация за генезиса на българския народ, за неговата материална и духовна култура през вековете, както и за историята ни
, обясни доц. д-р Христина Дейкова - ръководител на секцията за Българска етимология и един от авторите на колективния многотомен Български етимологичен речник, от който до момента са излезли 8 тома.

Вървим по следите на думите като се връщаме далеч назад във времето към изворите и проследяваме сложните пътища, по които думите са стигнали до нас, така доц. Дейкова обясни етимологията на езика ни. Най-силен отпечатък върху българския език оставят два извора - праславянският (индоевропейски) и балканският извор. Българският език е класически език, защото наследява в най-голяма степен праславянския лексикален фонд и това го свързва с другите славянски езици. В своя исторически развой българският език е влязъл в контакт с редица други езици и най-вече със съседните балкански езици, което определя и неговия екзотичен характер, като елек (от тур. ез.), карначе (от рум. ез.), молив (от гр. ез.) и др. Освен това чрез балканските езици влизат думи от други езици, например през турския навлизат в езика ни много думи от персийски език.

Към момента са издадени 15 тома от многотомния речник на Българския език като в тези томове са включени около 120 хил. заглавни думи. Българинът ползва речници, особено, ако те са достъпни онлайн, както е достъпен Речникът на българския език, обясни гл. ас. д-р Атанаска Атанасова - един от авторите на речника, който съвместява особеностите на тълковен речник, с характеристики на други типове речници. По думите на учители, с които Атанасова работи, дори учениците предпочитат и използват онлайн речниците, за да търсят значението на някои думи или изписването им. Речникът е ценен и с това, че включва различни функционални разновидности на езика - разговорна, книжовна, жаргонна. Освен това в речника се тръгва от реалната употреба на думите.

Хората питат много и различни неща, но традиционно най-много са въпросите за правопис на отделни думи, както и въпросите за пунктуацията, заяви гл. ас. д-р Илияна Кунева от службата за езикови справки и консултации към Института за български език. Според Кунева са различни хората, които се обаждат, но най-много са професионалистите, при които е необходимо да бъдат перфектни в своята работа, свързана с езика - това са редактори, коректори, журналисти, които много добре познават нормите, но когато имат някакъв проблем и речникът, който ползват не може да им помогне с някой по-заплетен случай, ни се обаждат. Най-трудна е пунктуацията, защото хората слагат запетая там, където накъсват речта си и правят пауза, а принципите на пунктуацията са други.

Компютърната лингвистика е сравнително нова наука, въпреки че съществува вече повече от 50 години, обяснява гл. ас. д-р Мария Тодорова от секцията по Компютърна лингвистика. Това, което правим ние е да изследваме различни аспекти на формалното описание на естествения език, което означава, че правим естествените езици разбираеми за компютърното описание. За тази цел се създават и поддържат огромни по обем електронни езикови ресурси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00