Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Мутафчиева: Ако не си свирил стотици песни и не си пял стотици часове, няма как да си уверен на сцената

Снимка: Георги Нейков, БНР
Гост на предаването "Кой кой е" на Радио София бе певицата Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд. Създадена в началото на 1994 г. като трио, което свири в клубовете за музика на живо в София, групата набира голяма популярност. През януари 1995 г. към триото се присъединяват басист и барабанист. Мери Бойс Бенд приемат за своя рождена дата 28 януари 1995 г., когато за първи път свирят като група от пет души в прочут тогава клуб в София. През 2001 г. издават първия си авторски албум - „Непознати улици”. Едноименната песен от него се задържа рекордно време на върха на класациите.

За началото:

"Няма как да си музикант в група, а да не си започнал още в училище. Тези неща наистина се случват в училище - събирате се група приятели и създавате група. Математическата гимназия в Бургас беше прекрасно място - имахме прекрасна зала за репетиции и инструменти. Беше истинско удоволствия да ходим на репетиции на групата. Няма да крия, че изпитът за влизането в групата на гимназията беше труден за мен момент, защото като човек, който свири класика на пиано, трябваше да извадя ноти, хармония, неща свързани с рок музиката. Този удар с глава в стената беше с  “Can’t let you go” на Rainbow".


СнимкаОще през първата година музикантите печелят конкурса за млади изпълнители на БНТ „Хит Минус Едно” и като награда записват първата си авторска песен - „Къде избяга вятърът”. Явяват се по настояване на Ваня Костова.

"Ние не сме конкурсен тип музиканти, рядко сме се явявали през годините. Само на два конкурса на БНР. Наистина не сме хора, които искат да ходят да се съизмерват с колеги. Това беше част от живота ни в началото", разказа Мери.

По думите й, е важно да печелиш награди в началото на кариерата - някой да те забележи и да те потупа по рамото. Но остава самокритична и днес:

"Много! Може би с годините озаптявам тази самокритика, но в началото бях повече. И като група и като хора. Рядко стоим и си казваме: "велики сме". Винаги си намираме нещо, което трябва да се оправи, но пък ако човек само се радва на себе си рискува да стане смешен на света и да не се развива. Критиката всъщност е градивно нещо".

"Ако човек много си повярва в България, е много жалко"

Тук всичко е различно от световната сцена и това, което се случва в света с един музикант и неговата кариера, смята певицата. За успеха на албума "Непознати улици" голяма роля, според нея, изиграват медиите, защото е създадена във време, когато са пускали много българска музика. Песента влиза в учебниците по музика за 7-ми клас. В следващите години групата свири предимно в клубове в София:

Мирослав Мутафчиев и Мария Мутафчиева"Това са трудни години и са възможни само за един много млад човек. След това е това е невъзможно - това, което сме правили през 1995, 1996 и 1997 година. Не знам дали хората могат да си представят - всяка нощ свирим до 4-5 часа. Нашата нощ за спане я нямаше. Но това е нормален период на израстване. Защото ако не изсвириш стотици песни и не си изпял толкова много часове, няма как да се чувстваш уверен на сцената. Това е урок. Свирихме много. Пожелавам на всички, които започват да се занимават с музика, да имат шанс да свирят. Клубовете дават изключително усещане на всеки музикант - всеки поглед и дума на човека отсреща може да промени и подредбата на песните, всеки тон, който издаваш".

За Мери свиренето на живо е най-важно за контакта с публиката. Всеки всеки концерт е уникален и всяко изпълнение на една и съща песен - също.

Още за любовта им с Мирослав, за трудностите и най-хубавите мигове - чуйте разговора с Мери Мутафчиева!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24

Предложение: Заплатите в общинските театри в София да се повишат с 30%

Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..

публикувано на 24.04.25 в 15:52