Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С начина, по който празнуваме Коледа, показваме отношението си към семейството

Снимка: Pixabay
Дни ни делят от началото на декември, а голяма част от децата вече и у нас са нетърпеливи да започват отброяването на дните до Коледа. В градинката пред Народния театър вече се усещат хубавите празнични аромати и греяно вино от започналия седми традиционен германски Коледен базар. На предпразничните коледни настроения, свързани с коледните или зимни базари, е посветено предаването “Радиоприемница” тази седмица.

Тези базари в Европа имат многовековна традиция. Предполага се, че първият е организиран през 1384 г. в германския град Бауцен, макар че за техен предшественик се приема декемврийският базар във Виена, съществуващ от 1294 г. През 350 г. пр. Хр. тогавашният епископ на Рим Юлиус I обявява 25 декември официално за рожденна дата на Христос, разказва Костадин Младенов - екскурзовод с над 30-годишен опит.
След това през 1535 г. Мартин Лутер създава обичая да се раздават коледни подаръци, дотогава са се раздавали подаръци само на Никулден. Така се формират днешните обичаи, през вековете Германия, Австрия, Швейцария развиват до степен култура на Коледа всички тези обичаи, които са насочени към любовта и сплотеността на семейството, както и към смирението и общуването с Господ.

В Германия коледният сезон започва с първата неделя на т.нар. адвент (от лат. - “пристигане”) или четири седмици преди Коледа, започва отброяването на дните с т.нар. адвент календари, които отброяват всеки оставащ ден във вид на бонбони или с палене на свещ всяка седмица след неделния обяд, която се слага на венец, обяснява Младенов.

Екскурзоводът разказ също, че един от най-старите базари в Германия е този в гр. Нюрнберг. След войната, през 1948 г. този град е почти разрушен и тогава кметът на града поставя началото на традицията младо момиче да казва пролога на Коледа пред града, като тази традиция се развива и до днес. Сред старите базари са тези в Хамбург, Дюселдорф, Берлин, Мюнхен. В тези градове има по няколко коледни базара със свои традиции.

В Германия от доста време има и средновековни Коледни базари, на които се пресъздават сцени от живота на германците и затова може да се каже, че ако човек посети Германия по време на коледните базари, може да научи с много по-голяма пъстрота и подробности историята на този народ. Коледните празници във Виена са комбинация между празниците в Германия и традициите, които се появяват след XIII в. във Виена. Ако до тогава изображенията на рождественската сцена са представяни по-реалистично като бедно семейство, то след това започват да се използват хора, които да пресъздават сцената, след XVI век се изработват фигури от дърво, а XVIII век. в тези дървени фигури се прибавят и движещи се елементи.

Общината на Виена има специален отдел, който работи с голям екип всяка година, за да направи по-интересни и ефектни тези коледни базари. Така например тази година има изработен над 20- метрова стена, на която върху дърво са изрисувани Витлеемските ясли. При австрийците в началото коледни базари е имало само при богатите в двореца Шьонбрун, постепенно традицията става по-масова. Този екип към Общината е причината през последните 20-30 г. да се създадат и много допълнителни базари. През 1994 г. се създава Арт коледен базар във Виена, на който млади хора представят различни арт продукти от сценки, рисунки, иновативни техники за представяне на празника и това обогатява Коледните базари във Виена.

Австрия е държавата, която развива Коледните базари и празнуването като култура. Напълно постижимо е с кола за седем-десет дни да се направи пътуване през Австрия, Германия и Швейцария, където да бъдат обходени градовете с популярни коледни базари.

В Швейцария коледните традиции са почти същите като в Германия, защото държавата е била част от Германия, но различните градове имат различни традиции. По-интересни са базарите в Базел и Цюрих. От начина, по който празнуват германците Коледа, личи как са загрижени за семейството и за децата си, защото и във Виена, и в Германия, и в Швейцария от 1800 г. насам има тенденция непременно да се увличат децата в празнуването на Коледа - всяко дете да има участие с песен, направата на някакво лакомство. В Германия е традиция на всеки Коледен базар духов оркестър да свири музика. През деня малки детски оркестри свирят на базарите. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00