Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Тодор Петров за концерта си с квартет "София" и за културните реалности в Европа днес

Много интересен събеседник гостува днес в сутрешното ни Радиокафе. Неговото име е Тодор Петров, пианист, възпитаник на Музикалната академия в София (бил е ученик на Богомил Стършенов), след това посещава многобройни майсторски класове, работи с музиканти от ранга на Геза Анда и Сузана Ружичкова. Специализира в Ница и Париж, след което се установява в Италия. Активно концертира, а от 2013 живее в Мароко. В родната си София е, за да участва в концерт от сезона на "София квартет" - в една поредица, в която музикантите от състава канят интересни гости за интересни програми.

Разговаряме с Тодор Петров за творбите, които ще звучат тази вечер от 19:00 часа в камерна зала "България" - за клавирния квартет на Феликс Менделсон, написан от него, когато е бил едва на 15. "Като забележете, той вече има зад гърба си първия си клавирен концерт или секстет, както и първата си соната. След това пише тези три клавирни квартета, като първия посвещава на Бетховен, а третия, който ние ще свирим - на Гьоте." Въпреки ранната възраст, това си е една напълно зряла творба, подчертава Тодор Петров и припомня в какво семейство е израснал Менделсон - "родителите му са били големи интелектуалци, той от малък общува с философи...наскоро аз открих един нов за мене факт, а именно, че Менделсон е бил и забележителен художник-акварелист". Гостът ни признава, че обича да търси малко познати факти за композиторите и творбите, които изпълнява и добавя, че квартетът опус 135 на Бетховен (другата творба в програмата довечера), не само е изключителен и знаков, но има и авторска версия само за пиано, "много, много трудна".
Чуйте цялото интервю - говорим за Мароко, откъдето пристига Тодор Петров и как се развива музиката там, за публиката в Италия и Франция, където той концертира най-често, за предстоящите му ангажименти (сред които и два концерта на 17 и 18 януари с духовия квинтет на Академията "Санта Чечилия" в Рим), за трудностите в сферата на културата в цяла Европа и за отражението на политическите турбуленции върху концертния живот
Изключително ерудиран, Тодор Петров споделя интересни факти за това, как личности от ранга на Бетховен и Хендел са можели да влияят на крале и как и до ден-днешен има квартал в Мадрид, носещ името на Доменико Скарлати, който е бил музикален съветник на краля. "Днес личности от този мащаб няма или поне не са музиканти" - отбелязва със съжаление той. И завършва с покана за концерта довечера! Пък и в снежен ден като днешния, една уютна вечер с музиката на Менделсон и Бетховен изглежда определено атрактивна!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44