Оказва се, че с Царево днес още преди обяд температурата е плюс 10 и настроението е празнично.
Всъщност Царево празнува на 6 декември едва от 2011-а, когато общинският съвет се обединява около това решение.
Все пак 6 декември е празник най-вече на рибарите, а най-голямата риболовна флотилия на малките рибарски кораби (тоест, лодки) в България се намира в акваторията на Царево - над 700 плавателни съда, действащи - обяснява Георги Лапчев, - рибари от Лозенец, Царево, Ахтопол та чак до Синеморец и Резово. И няма как в най-морската община в България с 64 километра брегова ивица, 6 декември да не е празник на главния град, най-ни приляга просто.
Преди 2011 г. Царево е празнувало на деня на Светия дух - "пак хубав ден, но се мести според това кога е неделя". Вече осма година празникът е на 6 декември и днес царевци го отбелязват с... "черноморска риба, подчертавам, черноморска - с усмивка отбелязва Георги Лапчев, - не със скумрия (такава в Черно море отдавна няма), няма и ципура. Ние сме рибари, ние си имаме и лефер, и калкан, и чернокоп, и паламуд, богат беше уловът този сезон". Има и изложба в Историческия музей в града, при това уникална в много отношения - през последните две години регистрирахме всички онези изоставени, изхвърлени и повредени икони из читалище и църкви, общината отпусна средства и ги реставрирахме и върнахме в църквите - 300 автентични странджански икони и част от тях показваме сега". Гостува и експозиция от Бургаския музей, отново посветена на региона на Царево.
Иначе самият празник е на пристанището, там ще се връчват (от кмета) награди в областта на културата, спорта, благотворителността.
Тук е мястото да кажа, че всички събрани от благотворителност средства днес даряваме на отличниците - учители и ученици в училището в Царево, за да имат стимул за още по-големи постижения - добавя Георги Лапчев. - И на финала да припомня, че от "Цариградско шосе до Царево са само три часа и половина, така че - заповядайте.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..