Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Зелен билет“ на стойност 1 лв. за целия градски транспорт в столицата, ще може да се въвежда и при жълт код за мъгла. Предложението е на кмета на София Йорданка Фандъкова и бе одобрено от Столичния общински съвет, информира МОНИТОР. До момента „зелен билет“, който е част от мерките на кметство за справяне с мръсния въздух, се пускаше след реализирано превишение на фини прахови частици в два последователни дни. С новата промяна по-евтиния билет ще влиза в действие при прогноза на НИМХ за жълт код за мъгла, температурна инверсия, ниско атмосферно налягане и др. метеорологични предпоставки за задържане на фините прахови частици над София. „Това е една от много мерки за стимулираме на хората и насърчаване да ползват обществения транспорт. Тази мярка е въвеждана два пъти за тази година.

Цените на панелките в София са се повишили с 8% през първите осем месеца на тази година. Средно жилищата в столицата са поскъпнали с 11 на сто, като най-голямо е увеличението при монолитното строителство – с 12%, пише ТРУД. Това показват данните на агенции за недвижими имоти. Интересът към малките жилища – с една и две стаи намалява, а в същото време расте търсенето на тристайни и многостайни апартаменти. Средната цена на квадратен метър расте от 766 евро на кв. м през 2014 г. до 1199 евро на кв. м в момента. Причината за засиления интерес към по-големи жилища е, че в последните три години пазарът е движен главно от купувачи, които придобиват жилища за собствено ползване и в по-малка степен с инвестиционна цел, обясни Младен Митов, анализатор в “Явлена”. Средният наем на двустаен апартамент от средновисокия и високия сегмент се увеличава, като варират между 950 и 1200 евро и 1300-1600 евро за тристаен, отчете Свобода Коджаманова, мениджър в консултантската компания Colliers . При къщите наемите достигат до 2000 евро.

Столичният кмет Йорданка Фандъкова е внесла в Народното събрание предложение за инкриминиране на нерегламентираното горене на отпадъци, съобщи тя на заседание на Столичния общински съвет, информира ТРУД. По думите й, активно се провеждат проверки за горене на отпадъци, но само административните санкции, не садостатъчни. Затова тя е разговаряла с председателя на Правна комисия в НС.  От началото на годината наши екипи – Столичен инспекторат, дирекция „Аварийна помощ и превенция“, Общинска полиция и СДВР – извършват проверки. Проверени са над 1700 пункта за вторични отпадъци, за смяна на гуми, автосервизи и строителни обекти. Правят се постоянни проверки в кварталите и махалите. Най-много проверки се извършват в районите “Подуяне”, “Красна поляна”, “Овча купел”, “Възраждане“, “Сердика” и “Кремиковци”. За последните седмици са съставени над 50 акта”, съобщи столичният кмет.

Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) е започнала проверка за конфликт на интереси на финансовия министър Владислав Горанов. Поводът са медийните публикации за това, че той ползва безвъзмездно луксозен апартамент, даден му от неговия кръстник Иван Сариев, отговори председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев на въпрос на СЕГА. Това е втората проверка срещу Горанов. Първата бе възложена на комисията лично от главния прокурор Сотир Цацаров и е за престъпление по служба и търговия с влияние. За извършването й бе даден 20-дневен срок, който изтича на 18 декември. "Тя ще приключи в срок", заяви Георгиев. Не е ясно колко време ще се проточи тази за конфликт на интереси.

Здравословното състояние на Десислава Иванчева и Биляна Петрова не им пречи да стоят в ареста. Освен това правото им на защита в килиите не е накърнено. Нито пък е отпаднал рискът те да извършат друго престъпление, пише СЕГА. Затова двете подсъдими за подкуп жени остават в ареста, където са от април. Това следва от определението на тримата апелативни съдии в спецсъда Веселина Вълева, Димчо Георгиев и Даниела Росенова. Те не се мотивират откъде идва рискът. Нито пък от акта им се разбира защо не уважават заключението на експертите, че ако Иванчева не е в ареста, това ще подобри здравословното й състояние. Тримата апелативни съдии отказаха да си направят отвод, както настояваше адвокатът на Петрова, нито пък приеха да заседават за ареста в открито заседание.

Средно 40% може да достигне лихвата и таксите по обслужване на година в случай, че си позволим лукса да теглим кеш пари от банкомат с кредитната си карта, т.е. на практика да я използваме като обикновена, дебитна, обяснява МОНИТОР. Това сочи справка в сайта "Моите пари". Най-големият процент от почти 80% се начислява по един от картовите продукти на западна банка имаща бизнес у нас. За същата карта и ГПР-то за покупки е доста високо - над 60 на сто. При останалите 10 от най-големите банки у нас максималното ГПР за теглене от банкомат се колебае в широки граници от 14,77% до 60,50%. За това и финансовите експерти съветват кредитната карта да се използва единствено за пазаруване и за плащане на сметки отнлайн или през физически постерминали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девет столични квартала без парно и топла вода

Нова голяма авария ще остави утре без парно и топла вода жителите на девет столични квартала. От "Топлофикация София" съобщиха, че има повреда на магистрален топлопровод на булевард "Цветан Лазаров" в близост до кръстовището с булевард "Христофор Колумб". Засегнати са живеещите в кварталите "Христо Смирненски", "Гео Милев", "Яворов",..

публикувано на 12.02.25 в 12:26
Снимката е илюстративна

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил

По-малко автобуси ще пътуват по линията София - Кюстендил и обратно поради драстично намалелия брой на пътниците зимата. От 15 февруари до 1 май се намаляват курсовете в почивните дни – събота и неделя. За тези дни вместо 7 курса ще се изпълняват четири, съобщиха от Община Кюстендил. Обследване показало, че през почивните дни някои от..

публикувано на 12.02.25 в 10:19

Националният политехнически музей се включва към Седмицата на брака

Националният политехнически музей ще се включи в 14-ото издание на Седмицата на брака. Инициативата се провежда ежегодно в повече от 30 страни по света и има за цел да обедини обществените усилия за насърчаване на брака и традиционните семейни ценности и да помогне на двойките по пътя им към изграждане на успешен брак. Събитието ще се състои на 15..

публикувано на 12.02.25 в 08:06

Два дни обсъждат присъствието на Кафка и Бекет в последните театрални сезони

На 12 и 13 февруари в Американския център на Столичната библиотека ще се проведе форумът "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона". Той е посветен на знаменити годишнини на споменатите две важни фигури за развитието на театралния език и на театралната култура в световен мащаб, както и на техния отзвук на..

публикувано на 11.02.25 в 15:59
Тунел

Спират движението през тунела "Топли дол"

Тази нощ за 4 часа ще бъде ограничено движението в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на автомагистрала „Хемус". Мярката ще е в сила от 0.00 ч. до 4.00 ч. на 12 февруари, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Промяната в организацията на движението е за обособяването на напречни връзки между двете тръби на тунел „Топли дол" при ремонта на..

публикувано на 11.02.25 в 13:03

Безплатни изследвания за ХИВ, хепатит С и сифилис в Перник

От 13 до 17 февруари в Перник ще се проведат изследвания на терен с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С и сифилис. Инициативата е на РЗИ и е в рамките на провеждащата се информационна кампания по повод Деня на влюбените, която е под мотото "Предай нататък - любовта, не вируса”. Кампанията е част от втория етап на Националната АНТИСПИН кампания...

публикувано на 11.02.25 в 11:13

"Трансперънси Интернешънъл": България остава сред държавите с високи нива на корупция

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". С 43 от 100 точки България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки...

публикувано на 11.02.25 в 09:53