Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът “Витамин С(порт)” с отличие от ЦРЧР

Снимка: Facebook
На 6 декември 2018 г. на официална церемония в София, организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси, Асоциация за развитие на българския спорт беше отличена със знак за качество за организирането и изпълнението на проект “Витамин С(порт)”, съфинансиран по програма “Еразъм +”, ключова дейност 1 - “Младежка мобилност, мобилност на младежки работници“. Наградата беше получена от Емилия Ценова - асистент управление на проекти в АРБС и Никола Здравков - доброволец в организацията.

По традиция, в края на всяка година, Центърът за развитие на човешките ресурси прави обзор на проектите и дейностите, осъществени в България с подкрепата на „Еразъм+“ - най-голямата, най-популярната и най-ефективната Програма на Европейската комисия в областта на образованието, младежта и спорта. За да представи широкия обхват и ползотворните резултати от проектите, реализирани в България през 2018 г. в рамките на Програмата, в началото на месец декември 2018 г., Националната агенция - ЦРЧР провежда вече традиционната Валоризационна конференция по Програма „Еразъм+“.
В рамките на проект “Витамин С(порт)”, който беше отличен от ЦРЧР, представители на 9 държави имаха възможност да се обучават в София в периода 01 - 09 август 2017 г. и да осъзнаят как да използват спорта като обучителен инструмент в работата си с младите хора. Младежки работници от България, Босна и Херцеговина, Гърция, Италия, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Йордания преминават през множество обучителни модули, сред които важността на спорта и физическата активност за изграждане на знания и умения в младите хора, спортът като обучителен инструмент, мениджмънт в сферата на спорта, промотиране на спорта и физическата активност, промотиране на европейски ценности чрез спорт, мениджмънт на конфликти и изграждане на екипност чрез спорт. Участниците дискутираха, обсъдиха идеи и предложения и обмениха опит как да мотивират младежите да бъдат по-активни, с акцент на тяхната повишена работоспособност и способност за учене, ако се движат. 
На 5 декември 2018 г., по случай Международния ден на доброволчеството, в Музея на спорта, НС „Васил Левски“, бяха връчени годишните награди „ПроСпорт“ от фондация „ПроСпорт“ и Спешъл Олимпикс България в рамките на Международна конференция „Достъп до спорт - Спортът - инструмент за социално включване“. 
Сред номинираните и наградените беше и Асоциация за развитие на българския спорт. Годишните награди „ПроСпорт ‘2018“ за развитие на доброволчеството в спорта и на социалната мисия на спорта се присъждат ежегодно в следните категории: гражданска организация, училище, университет, спортна федерация, спортен клуб, държавна институция, корпоративен партньор, доброволец, община и детска градина. Връчената награда за цялостен принос за разширяването на достъпа до спорта, която Асоциация за развитие на българския спорт получи, е в категорията Гражданска организация 2018. В събитието взеха участие Ивайло Здравков и Калинка Гударовска, членове на УС на АРБС, които представиха дейностите по проектите "Добро управление в спорта" #GoodGovernanceSport и Спийч.
Това са поредните награди, която „Асоциация за развитие на българския спорт“ получава за 2018 година, след като през юли тази година главна дирекция „Образование, Младеж, Спорт и Култура“ информира, че проект #EUEverydaySport също е избран за "Успешна история" и "Добра практика" от експерти на Главната дирекция. „Успешни истории“ са приключили проекти, които биват отличени заради тяхното въздействие, подпомагане на създаването на политики, иновативни резултати и/или креативен подход и могат да служат за вдъхновение на други организации, се казва още в писмото на Европейската комисия. Селекцията на проектите е извършена въз основа на строги критерии и взимайки предвид тяхното качество, релевантност и резултати. 
„Получените награди са признания за усилията, които „Асоциация за развитие на българския спорт“ полага за промяна на нагласите в страната ни и за реализация на позитивни дейности, насочени както към младите хора в България, така и към развитието на спорта и спортните специалисти. Нашата основна мисия е да предоставяме максимален брой възможности за развитие, като се надяваме това да бъде предпоставка за прилагане на все повече добри практики от Европа на местно ниво. Мотивирани сме да работим още по-усилено и през 2019 г. и съм изключително благодарна на екипа и доброволците в организацията, които работят всеотдайно, за да се случват прекрасни дейности, високо оценени на Европейско ниво.“ - сподели Йоанна Дочевска, председател на АРБС.
Още - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40