Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ли "голямото връщане"

| обновено на 02.01.19 в 15:51
Снимка: pixabay.com

Нежелани подаръци за стотици милиони са върнати от потребителите по целия свят в последните дни. Някои търговци поемат изричен ангажимент при необходимост стоката да бъде заменена. Все повече продавачи дават и възможност закупената стока да бъде заменена или пък върната срещу ваучер за друга покупка. Има дори търговци, които са готови да върнат парите.


След голямото пазаруване идва време и за „голямото връщане”. Вместо да захвърляме непотребния за нас подарък в ъгъла или някой шкаф по-добре е да го върнем в магазина или заменим с нещо по-полезно. Разбира се и за това си има правила. По-големите търговски вериги вече дават възможност до седмица или дори до месец да получим парите си обратно, ако не сме уцелили покупката. Изискването е всичко върнато да не е ползвано и да е с етикет.
По-лесно е да върнем стока, ако сме получили подарък, закупен от интернет.

В рамките на 14 дни, след като сте получили дадена стока, купена по интернет, имате право да я върнете обратно на търговеца. Това може да стане чрез стандартния формуляр за отказ, който търговецът е длъжен да предостави заедно с продажбата или да публикува на своя сайт. Стоките трябва да са в добър търговски вид. Дори и да сте изпробвали блузата за Коледа, не трябва да сте я носили, късали етикета или пускали в пералнята. Същото важи и за уредите - няма как да пуснете миялната машина с мръсни чинии, а след това да решите, че тя е много шумна и да искате да я върнете. В подобни случаи търговецът може да откаже да вземе обратно стоката.

У нас най-често след празниците се връщат дрехи, бижута, обувки и книги. Ако има повреда или дефект на някои от стоките, които сте закупили, можете да търсите помощ от Комисията за защита на потребителите.

В срок до 14 дни от получаването на покупката и след като се увери, че тя е в „добър търговски вид“, продавачът е длъжен да възстанови сумата, платена за нея. В Закона за защита на потребителите е уточнено, че връщането на сумата трябва да стане по същия начин, както е било платено, освен ако потребителят и търговецът не се уговорят друго.
Ако все пак сте използвали стоката или е негодна за връщане винаги актуална е възможността да обявите вашия подарък за продажба в интернет. Друг добър вариант е да дарите нежеланата вещ на фондация или институция, която се занимава с благотворителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17