Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемаме наркотични вещества всеки ден

Всеки знае какво представляват наркотиците и затова общоприетото мнение е срещу използването им, а притежанието на наркотици е криминализирано. В ежедневието си също използваме много продукти, които имат наркотичен (пристрастяващ) характер.

Свикнали сме кафето да е неизменна част от ежедневието ни. До ден днешен това е напитката, с която цял свят се събужда. Това е и една от най-търгуваните стоки. Умерената консумация на кафе има положителни ползи върху човешкият ум и тяло, но прекомерната може да доведе до сънливост и дори пристрастяване. Това е така, защото кофеинът води до отделянето на естествени стимуланти като глутамин и допамин. Тези неврохимикали подобряват настроението и придават усещане за еуфория, по сходен механизъм с действието на друг психоактивен наркотик - кокаинът.

При нормални обстоятелства, нуждата от енергия на тялото се задоволява, като първо се изгаря основното гориво - гликогенът. След него започват да се топят мазнини за получаване на енергия. Кофеинът обаче нарушава този процес, карайки тялото да започне изгарянето на мазнини много по-рано, запазвайки гликогена за по-късен етап. Това е причината тялото да е по-енергично и да работи на по-бързи обороти с лекота. По тази причина, кофеинът се превръща и в най-популярния стимулант, използван в спорта. При поглъщането на много кофеин, някои хора започват да изпитват нервност, тревожност и безпокойство. Тези ефекти са продукт на адреналина, отделен, когато кофеинът превъзбуди мозъчните клетки. С времето се развива дори пристрастяване към кофеина, а опитът за спонтанно отказване, води до прояви на абстиненция - главоболие, умора, раздразнителност.

Добър пример за вещество с пристрастяващ ефект е захарта. Въздействието на захарта върху мозъка е сравнимо с това на опиатите - сладките вкусотии предизвикват чувство на щастие, което обаче трае кратко. След него настъпва рязък спад на настроението, който продължава с часове. А отказът от нея е свързан с дискомфорт. Той предизвиква нервност, раздразнителност и дори главоболие.

Много модерни в момента са енергийните напитки, особено сред децата. Добра идея е да бъдат избягвани при депресия, безпокойство, хронична преумора и висока чувствителност към кофеин. Това е така защото енергийните напитки оказват влияние върху кръвта, като я правят по-гъста, а това повишава риска от тромби и запушване на кръвоносните съдове. Същия ефект може да бъде постигнат и с чаша кафе, натъпкана с изкуствени подсладители. Именно комбинацията от кофеин и голямо количество захари осигурява този бърз и кратък прилив на енергия. Естествено, тези напитки водят до пристрастяване, тъй като скоро след краткия, но интензивен прилив на енергия, нивата на кръвната захар бързо падат, а това кара хората да се чувстват летаргични и замаяни.  

Когато се консумира в големи дози етанолът, активната съставка в спиртните напитки, нарушава когнитивната функция и уврежда всички органи. Злоупотребата с алкохол може да допринесе за или директно да причини високо кръвно налягане, затлъстяване, кардиомиопатия (значително отслабване на сърдечния мускул), сърдечна недостатъчност, сърдечна аритмия (неравномерен пулс) и внезапна сърдечна смърт, както и цироза на черния дроб.

Алкохолът е депресант (доказано е, че по време на изтрезняване човек изпада в депресивни състояния), че дехидратира тялото и т.н.
Повече за ефектите на тези вещества можете да чуете от Димитър Карагегов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05