Държавата ще плаща противогрипните ваксини за пенсионерите, съобщава СЕГА. Хазната ще плаща противогрипни ваксини на хората над 65 г. Поставянето им ще се поема от здравната каса, която ще получава за това субсидии от здравното министерство. Това предвижда приетата вчера от кабинета Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019-2022 г. Целта й е да се намалят заболеваемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип при възрастни над 65 г. възраст, които са сред най-рисковите групи. Плановете са програмата да обхване 1.4 млн. души, като за целта са нужни 10 млн. лв. За тази година в бюджета на министерството има предвидени средства за целта. Желаещите могат да се обръщат към личните си лекари.
Около 40 000 души умират преждевременно от грип всяка година в страните от ЕС, става ясно от програмата. Найвисока е смъртността при хората над 65 г., като достига до 90% от смъртните случаи, предимно при лица с придружаващи заболявания
От МЗ припомнят и че пикът на грипа се очаква в края на този месец и началото на следващия. Ваксините срещу болестта се поставят месеци по-рано, т.е. имунизациите, които поема държавата, ще са за следващата зима.
Лекарствата ще имат нов защитен код, четем още в СЕГА. На 9 февруари ще стартира нова система за контрол над лекарствата, която предвижда те да имат нови кодове на опаковките, а аптеки, търговци и производители - да могат да поставят и четат тези кодове. Това е система за верификация на медикаментите, задължителна за всички страни от ЕС, а целта й е да възпрепятства продажбата на фалшиви продукти, припомниха от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). Вече всички лекарства, отпускани с рецепта, ще имат на опаковките си двуизмерен 2D-matrix баркод с 4 елемента: уникален код на лекарството, партиден номер, срок на годност, сериен номер. Той се поставя от производителя и се сканира в аптеката с баркод четец при отпускане на препарата. Националните системи на страните членки са свързани в Европейски хъб, където се подава уникалният идентификационен номер на всяко лекарство с
Тръгна петиция за зелена зона в „Дианабад“, пише МОНИТОР. В интернет тръгна петиция за въвеждане на платено паркиране в столичния квартал „Дианабад“. Подписката е по инициатива на жиещите в квартала, които го смятат за претъпкан. „Тротоарите се ползват за паркоместа, а бебешките колички се прескачат с автомобилите по улиците. Липсата на буферен паркинг до метростанцията утежнява положението. Към днешна дата в радиус от 500 метро на метростанцията се строят 6 сгради. Положението ще става все по-зле и по-зле“, се посочва в петицията. В нея се призовава за събиране на максимален брой подписи, с което да се поиска официално въвеждане на зелена зона в следното каре: ул. „Тинтява“, бул. „Драган Цанков“, бул. „Г. М. Димитров“, ул. „Апостол Карамитев“, бул. „Н. Габровски“.
250 000 нови софиянци за 10 години, извежда в заглавие 24 ЧАСА. С 250 000 души се е увеличило населението на София за 10 г. Това показват дaнни на служба ГРАО към МРРБ. През 2008 г. в столицата постоянен адрес са имали общо 1 229 324, а към 15 декември 2018 г. софиянци са били 1 478 045. Официалната статистика показва, че само за една година хората, които са се преместили да живеят в София, са 23 000 души. Данните отчитат само гражданите, които са се регистрирали, че живеят в столицата. Населението на града със сигурност е повече, тъй като има и такива, които не са го направили. От Столичната община обаче твърдят, че всеобщото мнение, че в София живеят два милиона души и дори повече, е погрешно. Имало много хора, които идвали да работят в столицата през деня, но живеят в близките населени места.
Ресторантите, които имат собствени сайтове и предлагат доставка на храна до дома, трябва да се регистрират в НАП като онлайн търговци, отбелязва ТРУД. Същото се отнася и за хотелите със собствен сайт, от който може да се направи резервация. Като няма значение дали плащането за стаята в хотела или доставената храна може да стане онлайн или по интернет може да се направи съответно само резервацията или поръчката. Търгуващите в интернет трябва да декларират електронните си магазини в НАП до 29 март 2019 г. Целта е НАП да получи информация за всички онлайн търговци и така да се затегне контролът върху продажбите в интернет. Положителният ефект за гражданите пък ще бъде, че при онлайн пазаруване всеки ще може да провери в регистъра на НАП дали даден сайт е регистриран и плаща данъци. Така възможностите за измами от фалшиви сайтове значително ще бъдат намалени. Срокът на регистрация до 29 март важи за лицата, които в момента осъществяват е-търговия, а търговците, които занапред ще използват електронен магазин, трябва да изпратят данни за него преди да стартират дейността си
В неделя и понеделник (19 и 20 януари 2025 г.) Столичната община въвежда отново зелен билет и безплатни буферни паркинги във връзка с прогнозни данни за замърсяване на въздуха в тези дни. Решението е взето след консултация с експертите на Националния институт по метеорология и хидрология, според които очакваният потенциал на замърсяване на..
Транспортните дружества в София завършват годината с печалба от 22.7 млн. лв. Благодарение на стратегически планираната финансова политика, активната работа на екипа на Столична община , осигурените рекордни финансови средства в икономическата рамка за транспорт за 2024 г., както и предоставените заеми от Столична община, "Столичен автотранспорт",..
Военномедицинска академия (ВМА) въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi. Роботизираната хирургия с използването на системата da Vinci Xi е напреднал подход в медицината, който комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Използва се в различни области на медицината, като урология, обща хирургия, гръдна хирургия,..
Министерството на земеделието и храните за 34-ти път ще представи България на престижното Международно изложение „Зелена седмица Берлин 2025“ в Германия. От днес до 26 януари 2025 г. страната ни ще предложи на посетители от цял свят разнообразие от автентични български вкусове и продукти, включително маслинова паста, шипково масло, биопродукти и вина...
На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. Роден около 251 г. в Среден Египет в семейство на заможни копти християни. Когато неговите родители починали бил на 20 години, раздал имането си на бедни и се оттеглил в усамотение в пустинята. 35-годишен той заминал отвъд Нил и заживял в при пълно уединение на..
След като Общинският съвет прие документа "Цели, приоритети и процедури за 2025 г. на Програма "Календар на културните събития", от Столичната община обявиха, че започва процедурата за прием на проекти в разделите "Стратегически събития" и "Значими събития". Срокът за кандидатстване с проекти за включване в двата раздела е от 00:01 ч. на 18..
Столичният общински съвет актуализира цените на билетите на Зоологическата градина в София. След 12 години без промяна, билетът за вход в столичния зоопарк ще има нова цена от началото на февруари. В СОС приеха: Столичният зоопарк актуализира цените Входът за Зоологическа градина София остава безплатен за децата до 3 години, за децата от 3..