Кадрите показват не само лекари, които участват в животоспасяващи операции по трансплантации на органи, но и сцени от всекидневието на трансплантирани хора, които не само живеят качествено и достойно, но и имат своите постижения, понякога не само лични успехи.
Организатори на експозицията са Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация и парламентарната Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите.
Според председателя на пациентската организация Стефан Тамбуев целта на изложбата е не само да покаже, но и да разкаже по темата „Донорство“. Изложбата ще се обогатява с още кадри на хора и болници, съпричастни с трансплантациите.
Фотосите са разнообразни на лица, ситуации, но и на жанрове. Има документалистика, художествен репортаж, потрети, градски пейзаж… Сред авторите са корифеите в българската фотография. Догодина по същото време ще покажем темата и изложбата в развитие…
На откриването зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков заяви, че приема експозицията като добър старт на голяма информационна кампания за донорството, която правителството планира.
Сред целите на фотоизложбата е да бъде подпомогнато донорството така, че в България то да се увеличи 7 пъти в сравнение с днешното му ниво – коментира Антон Кутев - председател на парламентарната комисия, съорганизатор. - Единствено такова увеличение на донорите в България ще даде възможност да бъдем равноправни членове на „Евротрансплант“, а това би дало възможност на десетки хора годишно да оживяват. До този момент писма за съгласие за реализация на дарения за чешми-паметници са получени от кметовете на Плевен, Шумен, Велики Преслав, Троян и Варна.
Първата по рода си чешма-паметник, посветена на хората, които чрез донорство спасяват живот, беше открита в София по време на Европейската седмица на донорството през октомври 2018 година.
В репортажа чуйте повече по темата.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..