Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Дари живот" (ще) показва в развитие темата за донорството в България

В центъра на паното се вижда как изглежда чешмата-паметник на донора
Снимка: Георги Нейков
Темата за спасяването на човешкия живот в някои случаи е неразривно свързана с трансплантациите. А да говорим за това не е необходимо да чакаме специален ден, посветен на донорството.
Напоследък нашумя идеята за набиране на средства и за построяване на различни места в страната на чешми-паметници на донора.
В първия работен ден на парламента за седмицата в Клуба на народния представител беше открита изложба „Дари живот“. Тя е в подкрепа на донорството и на идеята за изграждането на чешми-паметници.

Кадрите показват не само лекари, които участват в животоспасяващи операции по трансплантации на органи, но и сцени от всекидневието на трансплантирани хора, които не само живеят качествено и достойно, но и имат своите постижения, понякога не само лични успехи.

Организатори на експозицията са Сдружението на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация и парламентарната Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите.

Според председателя на пациентската организация Стефан Тамбуев целта на изложбата е не само да покаже, но и да разкаже по темата „Донорство“. Изложбата ще се обогатява с още кадри на хора и болници, съпричастни с трансплантациите.

Фотосите са разнообразни на лица, ситуации, но и на жанрове. Има документалистика, художествен репортаж, потрети, градски пейзаж… Сред авторите са корифеите в българската фотография. Догодина по същото време ще покажем темата и изложбата в развитие…

На откриването зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков заяви, че приема експозицията като добър старт на голяма информационна кампания за донорството, която правителството планира.

Сред целите на фотоизложбата е да бъде подпомогнато донорството така, че в България то да се увеличи 7 пъти в сравнение с днешното му ниво – коментира Антон Кутев  - председател на парламентарната комисия, съорганизатор. - Единствено такова увеличение на донорите в България ще даде възможност да бъдем равноправни членове на „Евротрансплант“, а това би дало възможност на десетки хора годишно да оживяват. До този момент писма за съгласие за реализация на дарения за чешми-паметници са получени от кметовете на Плевен, Шумен, Велики Преслав, Троян и Варна.
Първата по рода си чешма-паметник, посветена на хората, които чрез донорство спасяват живот, беше открита в София по време на Европейската седмица на донорството през октомври 2018 година.

В репортажа чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44