Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече са рисковете за сърцето през зимата, важно е да реагираме веднага

Достатъчно течности, топли дрехи навън, разнообразна и силна храна

Снимка: Архив

Отражението на зимните вирусни инфекции върху сърдечно-съдовите заболявания коментира в студиото на Радио София кардиологът от Александровска болница д-р Красимир Петков.

Има една особеност на човешкия организъм - част от белия дроб се намира между двете камери на сърцето и осъществява газообменна функция. Поради това, ако страда белият дроб, страда едната камера на сърцето, а ако страда сърцето, неминуемо страда и белият дроб. Затова инфекции, които нарушават газообмена, започват да притесняват сърдечно-съдовата система. Получава се усещане за задух, което на свой ред води до паническа атака. Самото студено време е фактор, който изостря сърдечно-съдовите заболявания дори без да има грипен отпечатък. Голяма част от пациентите често имат няколко заболявания, които, съчетани с ниската температура, принуждават засегнатите да потърсят лекарска помощ.

Важно е пациентите с този тип заболявания да посещават редовно личния си лекар или лекуващия ги кардиолог, за да бъде уточнявана лекарствената терапия във времето, като тя трябва да се съблюдава точно. Когато времето е студено кръвното налягане започва да се повишава, защото кожата рефлекторно се свива и намиращата се в нея кръв, която е около 1 литър, трябва да се намести във вътрешността на тялото. Този обем става прекалено голям за вътрешните органи и при болни с артериална хипертония се налага промяна на дозировките на лекарствата, уточни д-р Петков.

д-р Красимир ПетковХората, които имат установена сърдечна болест, е желателно да ограничат излизането навън при студено време, особено при отрицателни температури, защото обличането с повече дрехи създава допълнително натоварване върху организма и сърцето. Друг проблем е дишането през устата при натоварване, което вкарва директно студен въздух в белите дробове и свиване на коронарните съдове. Желателно е болните да носят шал и облеклото им да е подходящо, за да не изстива тялото.

Продължителното консумиране на мазна храна, което често се случва през зимата, също крие рискове за здравето, тъй като увеличава вискозитета на кръвта, което забавя преминаването й през най-малките кръвоносни съдове. Хората с исхемична болест и натрупани плаки в някои кръвоносни съдове са особена рискова група в това отношение. Препоръчително е ежедневното ни хранене включва много плодове и зеленчуци, богати на фибри, микроелементи и витамини. Няма по-добро средство за здравето на сърцето от водата. И дори през зимата студеното време не бива да ни подлъгва да пием по-малко течности. Минималното количество вода за възрастен човек на ден е 1,5 литра. Според последните проучвания кафето не оказва значително влияние върху кръвното налягане, то тонизира сърдечно-съдовата и нервната система, но и с него не бива да се прекалява, подчерта кардиологът.

Препоръчително е пациентите със сърдечна недостатъчност да се ваксинират срещу грип в края на лятото или началото на есента. Макар това да не е гарантирано решение, то намалява сериозно рисковете от разболяване през зимния период и последващи усложнения за сърдечно-съдовата система. Част от грипните вируси не само атакуват дихателната система, но и директно увреждат сърдечния мускул.

Продължителен задух, болка в гърдите, дискомфорт, неразположение, отпадналост са симптоми, от които трябва да ни светне "червена лампичка" и задължително да направим консултация с личния лекар или лекар в спешно отделение. Така можем да установим още най-ранните изменения в сърдечно-съдовия статус.

Тежест в гърдите, която е на широка площ и не се влияе от дишането, изтръпване на лявата ръка, на долната челюст, болка между плешките, световъртеж са симптоми, които никога не бива да се пренебрегват. В случаите, когато те са предизвикани от заболяване на сърцето, може да се стигне и до фатален изход, предупреди още д-р Красимир Петков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08