Правило номер едно: Когато планирате почивка, не забравяйте, че идеални варианти няма. Винаги ще забравите нещо или нещо ще ви изненада....И все пак, големите или малките ски курорти са за предпочитане? Да видим какви са плюсовете и минусите. В утвърдените големи курорти има хотели от висок клас със спа центрове и басейни, има достатъчно магазини и ресторанти, дори нощни клубове, въпреки че ако човек е на ски, нощният живот автоматично отпада от графика. Още един плюс е това, че пистите са дълги и добре обработени и май сме до тук (макар, че никак не е малко).
В другата графа с минусите може да бъдат изброени много неща: в хотелите е шумно, сауната е претъпкана и шведската маса след 8 вечерта е полупразна. Ски пистите са пренаселени, опашките на начална станция на лифта са отдавна пословични (преди всичко тези в Банско). Шансът да срещнеш настоящ колега (докато си в болничен!), бивш партньор или съсед на същата тази опашка е огромен, а цената на паркинга е колкото билет София-Варна. Сходна е и сумата, която ще платите за ски оборудването...
Особено ако търсите бюджетна почивка, както е прието да се казва в последно време, е добре да потърсите оферти в по-малките курорти. Информация вече лесно можете да намерите в интернет. Нашият екип се опита обаче да види как стоят нещата „на терен“. След Банко продължихме към Добринище, където също има ски зона. До нея се стига по 12-километров асфалтов път от Добринище до хижа „Гоце Делчев“. От хижа „Гоце Делчев“ започва седалкова въжена линия. Ски писта „Безбог“ е с дължина 5 км. и денивелация от 826м.
Трасето на ски пистата е с различна степен на трудност. Горната част на пистата от хижа „Безбог“ до междинна станция е подходяща за деца и начинаещи скиори. Долната част на трасето, след междинна станция на лифта, има стръмна част, т.нар. стена, която често е и заледена. Тя трябва да се минава внимателно и с добре подготвени за терена ски. Стената се заобикаля по страничен ски път.
При хижа „Гоце Делчев“ има детска ски писта. Тя се обслужва от два влека. В хижата може и да се пренощува, но условията не са като в хотелите, въпреки, че видимо е правен ремонт. Спокойно е и много подходящо за деца. В долния край на пистата децата спокойно се пързалят с шейни. Опашки няма, ски картите и оборудването са на половин цена в сравнение с големите курорти. Цените в няколкото чайни са като в София и то извън централните райони. Паркингът е голям и безплатен, а въпросният 12 километров път до ски зоната се почиства добре. Все пак важно е автомобилът ви да е подготвен за зимни условия. Ние срещнахме и такива, които определено не бяха и създаваха известни неудобства в късния следобед.
В Добринище вариантите за настаняване са много: от квартири до три нови хотела, в които има дори басейни с минерална вода. Някой от хотелите предлагат и безплатен транспорт до ски зоната, но пък само два пъти на ден, така че придвижването с кола пак си остава за предпочитане. Близкото село Баня, където има минерални извори също е добра идея за нощувка.
Кои са вашите любими курорти и как си представяте идеалната зимна почивка - чуйте в анкетата на Елмира Джома.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..