Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Каритас София” в помощ на бежанците

Една от многото дейности на “Каритас София” e да помага и на бежанците в България, които като всеки друг човек имат нужда от лекарска и доболнична помощ, напътствие и подкрепа в търсенето на дом, работа, училище и социални услуги.

Опитваме се да покрием всички нужди, с които един човек се сблъсква и има нежда от подкрепа, когато пристига в напълно непозната страна, без да говори езика. От три години отвори врати и център за интеграция на бежанци и мигранти “Св. Анна”, който се намира в центъра на София и там предоставяме различни услуги, насочени към хората, търсещи и получили международна закрила, казва Мартина Райчинова от сдружение “Каритас София”.

От сдружението предоставят различни услуги, насочени към хора, търсещи и получили международна закрила - например, ако имат нужда да си отворят банкова сметка, да се запишат за личен лекар, да си запишат децата в училище или детска градина. Има преводачи, които съдействат на бежанците, а има и курсове по български език, както и кариерен център, който е помогнал вече на много бежанци.

Отделно от това има и клуб “Домашна работа”, след училище децата идват в центъра, където доброволци работят с тях и им помагат да си подготвят домашните и да усвоят учебния материал. В бежанските центрове от сдружението предоставят образователни и рекреативни занятия за деца, младежи и жени, като целта е да се интегрират по-бързо.

Имаме програма за настаняване, след като получат статут, хората имат 15 дни, за да напуснат бежанските центрове. Ние им съдействаме в търсенето на жилище, психологическа подкрепа. В “Св. Анна” два пъти седмично ни идват на гости жени, с които имаме арт часове и изработваме много красиви сувенири, които след това предлагаме на различни благотворителни базари. Една услуга, която само “Каритас София” предлага в затворените центрове “Бусманци” и “Любимец”, също имаме доброволци и служители които имат ежедневни занятия с хората, които живеят там, обяснява Райчинова.

Чуйте повече в разговора на Яна Спиридонова с Мартина Райчинова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Мозайка от миналото на Стара Загора

Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..

публикувано на 11.10.25 в 16:00

Историята оживява - Гвардейският оркестър на България, марш първи, марш втори

Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:

публикувано на 11.10.25 в 15:00
Теодор Траянов и Вера Балабанова

Адресите на любовта – Теодор Траянов и Вера Балабанова

Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..

публикувано на 11.10.25 в 14:00
Участниците - на финала

Историята на радиото оживява — 90 години БНР

От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.

публикувано на 11.10.25 в 09:54

Пътешествия в музиката на Средиземноморието

Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..

публикувано на 11.10.25 в 09:00
Ларгото и сградата на Народното събрание

"Форум", 10.10.25: Политически обзор на седмицата

В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..

публикувано на 10.10.25 в 20:42

Започва машинно изкърпване на най-компрометираните участъци на пътя Вакарел - Белица

Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..

публикувано на 10.10.25 в 19:51