Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Илиев: Както Чаплин и Леонардо, и ние имаме 24 часа, важното е как ги живеем

Дай на човек крила и той ще полети, подчертава известният мим, режисьор, антрополог

4
В България Александър Илиев е най-известен като мим, но интересите и постиженията му са безброй
Снимка: alexiliev.com
Може би мнозина познават Александър Илиев, защото той работи и твори в различни сфери на културата, науката и образованието. Но срещата с него, както ще се убедите, винаги е интересна и предлага неочаквани проникновения за живота и човека.

Александър Илиев е известен мим, театрален и филмов режисьор, доктор на изкуствознанието, преподавател (професор), екстремен спортист, майстор по бойни изкуства, йога, автор на над 20 книги – научни трудове и художествена литература, антрополог, пътешественик, полиглот. Три пъти е вписван в книгата на Гинес за рекорди – високопланински маратон Еверест-Непал (1993), в България повече от денонощие играе пантомима (1994), организира и участва концерт-спектакъл на 5350 надморска височина с участието на други артисти и музиканти, сред които Теодосий Спасов, Дони, Коцето Калки, група „Ом“ и др.

Казва, че пантомимата е в основата на актьорската изкуство и че тя е празникът на човечеството. „Запалил“ се е в казармата, където прави и пръв опит в това изкуство.

Но дарбата е като рудата, никой няма да си сложи руда за пръстен, нужен е дълъг процес, за да стане 24 карата.

До неговите карати стига с труд и учене – единствения известен начин…
Обяснява, че най-трудно с пантомима се пресъздават абстрактните понятия. Мислите, историите, дори виц могат да се изиграят.

Всъщност историята на човечеството е поредица от много истории.

Роден е в София през 1956 г. Семейството му го е научило на труд и честност. Артистизмът може би е наследен по бащина линия. Дядо му е композитор, поет и писател, преводач, баща му е работил в киното. На 4 години вече е смятал и можел да пише. На училище е приет на 6. В ученическите години е имал прякори (Големанов, Менделеев) заради прояви като артист и поредицата шестици по химия. После учи няколко години в Техническия университет (ВМЕИ), където участва в кръжок по пантомима, прави формация с известния Димитър Туджаров – Шкумбата. В НАТФИЗ (тогава – ВИТИЗ) го приемат от раз, след това завършва антропология в университета на Театъра на нациите (Испания) при великия Жан Луи Баро, а след това и учи и пътешества на Изток…

Когато видиш с очите си левитация, телепортация на предмети, когато види доказателства за прераждане, или оглупяваш, или отиваш да видиш какъв е принципът. И досега има поне 30 въпроса, на които не мога да отговоря…

След като е посетил десетки страни по света, той е убеден – щастие има навсякъде. Неговият учител Далай Лама съветва: Всеки ден прави нещо, което да те ощастливи. Будизмът го е научил, че има два свята – на болката и на щастието. Защо трябва да ни боли, когато можем да сме щастливи?

Срещал се е с Чарли Чаплин (и разказва как). Той е извън времето. Защото е обикновен, изразителен и разказва за скърбите и щастието на хората по света.

Пътуващият човек разширява съзнанието и светогледа си, убеден е Александър Илиев. Когато човек посещава нови места, открива и изследва непочнати територии, той не е просто обитател, а активен строител на живота, който му предстои.

Има специална система, по която е научил 21 езика (чуйте как точно).
Твърди, че за екстремния спортист първото най-важно нещо е психиката.

Общуването, енергията на другите хора са ключови и за твоето зареждане. Важен е и графикът. Буда е казал: Който не планира, планира провал…
Човек трябва да се среща с хора, които да го развиват. Да избягва енергийните вампири...
Нека не забравяме, че и Чаплин, и Леонардо да Винчи са имали 24 часа, както и ние. От нас зависи да разгърнем потенциала си.

Българите трябва да се облегнем на корените си – народното творчество, неравноделните тактове, обреди и обичаи. Да запазим приспособимостта си, предприемчивостта си, да развиваме таланта.

Обяснява как трябва да се стимулира учещият, да се поощрява всяка направена крачка, а не да ми казваме колко е некадърен.
Дай на човека крила и той ще полети…

В момента Александър Илиев планира да издаде христоматия на зрелищния театър в 8 тома. Да извади бележките си от книгите които е прочел и да подреди кой как през вековете и виждал и оценявал театъра.
Най-вкусна е водата от извора…

Чуйте целия разговор на Георги Нейков с Александър Илиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Попов, "За Земята": Досега реално нискоемисионната зона в центъра на София не работеше

Досега реално нискоемисионната зона в центъра на София не работеше, коментира пред Радио София Ивайло Попов от екип "Въздух" на екологичното сдружение "За Земята". Тя беше въведена преди две години, но реално не функционираше, каза той. "Предишната администрация не беше осигурила техническия контрол. Доколкото знаем това вече е решено и..

публикувано на 08.11.24 в 11:02

Няма задържани за снощните безредици пред Народния театър

Няма задържани за снощните безредици пред Народния театър "Иван Вазов" по време на протест срещу постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Това обяви в интервю за БНТ министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Той уточни, че няма пострадали протестиращи или зрители, дошли за спектакъла. Безредици пред Народния..

публикувано на 08.11.24 в 10:33

Незаконен паркинг в двора на Военната академия от години замърсява въздуха в центъра на София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 08.11.24 в 09:51

Слънчево в края на работната седмица, с температура в София около 16°

Днес ще се задържи слънчево. В сутрешните часове на отделни места около водните басейни ще има краткотрайна мъгла, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Дневните температури слабо ще се повишат и преобладаващите максимални ще бъдат между 14° и 19°, в София - около 16°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб, по високите..

публикувано на 08.11.24 в 07:35
Сцена от пиесата

"Форум", 07.11.24: В постановката на Малкович българите са по-скоро готините образи

Джон Малкович е голям авторитет в световната култура. Имал съм проблеми с ръководството на Народния театър, но сега то прави нещо много добро - привличането на артиста като постановчик. Това каза един от коментаторите в днешния "Форум". Протестите по повод пиесата "Оръжията и човекът" от Бърнард Шоу Манол Глишев и Тодор Терзиев..

публикувано на 07.11.24 в 18:15

Община Самоков иска да плаща за снегопочистване, но да има добър сезон

В Община Самоков са готови и предпочитат да дадат повече пари за снегопочистване тази зима, отколкото само да се надяват на сняг. Много хора се хранят от туристическия сезон в студените месеци. Това изтъкна пред БНР-Радио София кметът на общината инж. Ангел Джоргов . Вчера той беше домакин на заседанието на Областния щаб за защита при бедствия..

публикувано на 07.11.24 в 17:20

300 машини ще чистят София тази зима

Тази зима 7 фирми са в готовност да почистват София от снега, стана ясно при проверка на столичния кмет Васил Терзиев и директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков. Те съобщиха, че урбанизираната територия на града, общинските пътища, Южната дъга на околовръстното и пътя към планината Витоша ще чистят от 300 машини. По думите им,..

публикувано на 07.11.24 в 17:02