Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се 250 хил. лв. за парахода "Радецки"

Снимка: Радио ВИДИН Архив
250 хил. лв. са необходими, за да продължи да функционира Национален музей "Параход Радецки“. До 7 април той трябва да премине задължителен преглед в кораборемонтен завод, тъй като в противен случай ще се преустанови дейността му като плавателно средство. Именно, за да се съхрани  копието на легендарния параход, с който Христо Ботев и неговата чета слизат на брега край Козлодуй, за да се борят за свободата на България, няколко сдружения инициираха акция за набиране на средства. Тя ще продължи до националния празник на страната, 3 март. 

Национален музей "Параход Радецки“ е единственият пътуващ параход-музей на Балканския полуостров и е точно копие на легендарния кораб, с който Христо Ботев достига козлодуйския бряг, за да се насочи към Врачанския Балкан и да се бие за свободата на България. Всяка година, преди да възобнови плаванията си, параходът преминава задължителен технически преглед.

При последната инспекция през миналата година, изрично е записано, че трябва да се извърши доков преглед в кораборемонтен завод до 7 април 2019 г. В противен случай ще се преустанови дейността на кораба като плавателно средство. През тази година всъщност трябва да се извърши и обичайния планов ремонт, който се прави на всеки 5 г., посочи Людмила Дамянова, директор на Национален музей "Параход Радецки“ в гр. Козлодуй, филиал на Националния исторически музей.
Съхраняването на националната светиня е мисия на всеки българин, смята Александър Николов, председател на сдружение „Енергийно бъдеще за България“, инициатор на кампанията за набирането на средства:
Каси за събиране на средства за парахода има в училищата и в някои култури институции в района на Козлодуй и съседните общини, но събраните пари отново ще бъдат внесени по банков път на сдружение „Енергийно бъдеще за България”. По този начин организаторите на дарителската кампания очакват пълна прозрачност и проследяемост на постъпилите средства, като повече информация за акцията и данни с банковата сметка, могат да бъдат видени на интернет страниците на Национален музей "Параход Радецки“, Националния исторически музей и Съюза на българските журналисти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28