Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучават 5000 ученици за оказване на първа помощ

5000 ученици от столицата ще бъдат обучени за оказване на първа помощ, като част от кампанията „Пазители на сърца. Мисия София“. По време на първия етап бяха включени 1500 родители, а самата инициатива е в основата на проекта iHELP, който цели да изгради най-голямата мрежа за взаимопомощ в България.

Проектът iHELP в същността си е мобилно приложение, чрез което човек в случай на нужда от спешна помощ може да уведоми освен националната система за спешни повиквания към телефон 112 и своето обкръжение (семейство, приятели), така и обучени спасители-доброволци, намиращи се на близко разстояние, които да се притекат и окажат навременна първа помощ до пристигане на линейката. А първите минути са решаващи, особено при внезапно спиране на сърдечната дейност, подчерта д-р Димитър Димов, един от инструктурите на iHELP, с над 20-годишен опит в спешната медицина.

Регистрираните потребителите на iHELP в София са близо 2000, в страната над 3500, а в Европа - 35 хил. души. Чрез мрежата за взаимопомощ искаме да променим мисленето на хората, да разбием митовете за спешната помощ, каза Христо Христов, директор на iHELP България:

Това, което искаме да кажем на българина и на обществото ни - не е задължително да си медицинско лице. Необходимо е да изкараш един курс, който отнема около час и половина - два. И това знание, което ще придобиеш, в дадени ситуации да промениш нечия човешка съдба.

Сн. Златина ЙовковаОт следващата седмица започват и безплатните обучения за оказването на първа помощ в 17-те столични училища, включили се в кампанията „Пазители на сърца. Мисия София“. На интернет страницата на инициативата има форма за регистриране, така че и още училища могат да участват, а обученията ще се проведат в рамките на 12 месеца в "Часа на класа". Фокусът е поставен върху учениците от 8 до 12 клас, като инструктурът д-р Димитър Димов смята, че  курсовете ще помогнат на младите хора да бъдат социално-отговорни.

В обученията ще се включат над 10 лекари, които ще предадат умения за начините, по които може да се помогне на човек без дихателна дейност и пулс.


През тази година екипът на iHELP България си поставя за цел освен провеждането на обученията по първа помощ в София, да разрасне и мрежата си от потребители до 10 000 в страната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49